Starosta kozienicki Krzysztof Wolski to sportowiec i wieloletni trener piłkarski. Jego pasje kontynuuje syn.

Krzysztof Wolski od dzieciństwa kochał sport, a że miał do tego predyspozycje, przez cały okres zarówno szkoły podstawowej, jak i średniej był związany ze sportem. Swoje hobby zaszczepił też u dzieci. Jego syn, Rafał mógł dochować zaszczytu gry w piłkarskiej reprezentacji Polski.

Szkoła podstawowa to głównie gry zespołowe, ale szkoła średnia to przygoda z lekkoatletyką i starty w dziesięcioboju, co dało mocny fundament dla wyboru kierunku studiów, czyli Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.

W 1989 roku, po ukończeniu AWF, Krzysztof Wolski wrócił na stałe do Głowaczowa, gdzie w miejscowej szkole pracował jako nauczyciela wychowania fizycznego, równolegle pełniąc funkcję trenera piłki nożnej. W 2000 roku założył Uczniowski Klub Sportowy Jastrząb Głowaczów. W latach 1991 – 1999 był dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głowaczowie, a w latach 1999 – 2016 Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Głowaczowie. Można powiedzieć, że duże osiągnięcia sportowe, ale również rozwój bazy sportowej w Głowaczowie jest dużą jego zasługą.

Starosta kozienicki, to wieloletni trener uczniów z terenu własnej gminy, ale również szkoleniowiec swoich dzieci: trzech synów i córki. Większość wychowanków trenera Wolskiego odnosiła duże sukcesy w sporcie. Największym odkryciem okazał się jednak jego własny syn Rafał, urodzony 10 listopada 1992 roku w Kozienicach. Wychowanek Jastrzębia Głowaczów zawsze powtarza, że od podstaw szkolił go jego ojciec Krzysztof: „To dzięki niemu dotarłem do miejsca, w którym obecnie jestem”. Po wielu propozycjach współpracy z różnymi klubami, Rafał trafił do Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, a obecnie gra na pozycji pomocnika w klubie Wisła Płock.

Rafał Wolski ma predyspozycje do zajmowania pozycji skrzydłowego, jak i środkowego pomocnika oraz cofniętego napastnika. Techniczne wyszkolenie oraz umiejętność panowania nad piłką sprawiają, że często porównuje się go do wielu gwiazd piłki nożnej. Był powołany przez ówczesnego selekcjonera Franciszka Smudę do kadry reprezentacji Polski, a także znalazł się w ostatecznym składzie na Mistrzostwa Europy 2012. W swojej karierze reprezentował także barwy Lechii Gdańsk, Legii Warszawa, włoskiej Fiorentiny, Bari, belgijskiego KV Mechelen oraz Wisły Kraków. W trakcie swojej kariery występował w młodzieżowych reprezentacjach Polski: U-17, U-20 i U-21.

Krzysztof Wolski jest bardzo dumny z osiągnięć syna. Obserwuje każdy jego mecz, widzi jak się rozwija.

– Talent, mozolna praca, upór, a także dużo wyrzeczeń może doprowadzić do spełnienia marzeń i wielu sukcesów – podkreśla obecny starosta kozienicki, który od lat dba o własną kondycję fizyczną, a także śledzi i dopinguje swych wychowanków.
Od kiedy w 2021 roku objął funkcję starosty, ma na uwadze rozwój sportu w szkołach średnich, prowadzonych przez Powiat Kozienicki. Krzysztof Wolski zawsze podkreśla, że sport towarzyszy mu przez całe życie i jest motorem napędowym wszystkich jego działań. Nawet dzisiaj mimo wielu obowiązków samorządowca, nadal dzieli swój czas wolny ze sportem, prowadząc grupę UKS Jastrząb Głowaczów rocznik 2009, która nie ma równych w swej grupie rozgrywkowej. Za swoje osiągnięcia sportowe był wielokrotnie nagradzany odznakami MZPN i PZPN, a w ostatnim okresie wyróżniony brązową odznaką „Za zasługi dla sportu” od Ministra Sportu i Turystyki oraz Medalem 100 – lecia Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. W swojej pracy samorządowej bardzo chętnie uczestniczy i wspiera wiele inicjatyw związanych ze sportem.

Krzysztof Wolski

Krzysztof Wolski – starosta kozienicki

Krzysztof Wolski i Rafał Wolski

Krzysztof Wolski i Rafał Wolski

Skip to content