Radomianin Łukasz Wykrota, miłośnik retro rowerów i twórca Mobilnego Muzeum Rowerów, współzałożyciel Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści po raz kolejny wyruszył trasą Rowerowej sztafety z Betlejemskim Światłem Pokoju.

Wraz z innymi rowerzystami wystartował ze schroniska Głodówka koło Morskiego Oka w Tatrach w kierunku Krakowa. Kolejnym etapem podróży były Kielce, potem Radom, a ostatnim, finałowym przystankiem Warszawa. Co ciekawe, środkiem transportu nie jest nowoczesny góral z przerzutkami, ale klasyczny, przedwojenny model roweru Łucznik z radomskiej Fabryki Broni, wyprodukowany tam w latach 30. ubiegłego stulecia.

„Każdy dzień to ok. 100 km trasy, z lampionem. Wczorajszy etap do Krakowa dał nam mocno w kość. Na nocleg dotarliśmy dopiero tuż przed pierwszą w nocy więc w drodze byliśmy 14 godzin, trochę szokujące. Fakt, że wieziemy Światło Betlejemskie jest dla nas zaszczytem i ogromnym wyróżnieniem. To Światło ma przeogromną moc, daje nam siłę i dajemy radę. Pogoda nie rozpieszcza, dużo podjazdów i zjazdów musieliśmy pokonać z buta, drogi białe, rowery nie zapeszając dają bezawaryjnie radę, minusowa temperatura zupełnie nie przeszkadza. Z racji, że uważamy się za rozsądnych ludzi i nie chcemy paść gdzieś na trasie na pożarcie wilkom dziś wspomagamy się PKP, aby z Kielc dojechać do Radomia” – pisał Łukasz Wykrota w mediach społecznościowych.

Czym jest Betlejemskie Światło Pokoju? W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega cały świat.

W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Skip to content