Jan Czarnecki

Twórca niezwykłego zbioru fotografii sprzed lat Jan Czarnecki z Iłży przy zdjęciu, na którym sportretowano go przed laty.

Wszystko zaczęło się od kolekcji dawnych zdjęć, którą ocalił Jan Czarnecki, pedagog, działacz społeczny, animator kultury, poeta, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Iłża. Urodził się w 1930 roku w Chwałowicach, ukończył tamtejsze gimnazjum rolnicze i po latach wrócił tam jako nauczyciel. W szkole był aparat fotograficzny, rzecz w tamtych latach niecodzienna. Często korzystał z niego Czarnecki, ale i inni okoliczni mieszkańcy. 

Tak powstała cenna historycznie kolekcja, licząca w sumie prawie 17 tysięcy zdjęć! Jej cyfryzacji dokonał Łukasz Smaga, a wyborem 22 fotografii do pierwszej wystawy Norbert Jastalski. Jako pierwszy przygotował ją Powiatowy Instytut Kultury, samorządowa jednostka kultury Powiatu Radomskiego. 

Wystawa zdjęć dała początek profilowi pod nazwą „Retrospekcje. Powiat Radomski” na portalu społecznościowym facebook. Codziennie na pojawiają się tam ciekawostki i archiwalne fotografie dotyczące przeszłości miejscowości z tego powiatu, ale nie tylko. Są tam zdjęcia z rodzinnych archiwów, fotografie, wykonane przez zawodowych fotografów, reporterów prasowych lub amatorów, często bardzo cenne lub dokumentujące ciekawe wydarzenia. 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ocalić historię i rodzinne wspomnienia związane z całym regionem radomskim do nadsyłania fotografii i swoich historii pod adres: retrospekcje@radom.pik.pl.

Skip to content