11 listopada, Dzień Niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce, obchodzonym z wielką dumą. W tym roku Polacy obchodzą 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Rokrocznie miasta i miejscowości organizują różnorodne wydarzenia, aby uczcić bohaterskich mężczyzn i kobiety, którzy przyczynili się do niepodległości Polski. Jak obchodzony był dzień 11 listopada w Lipsku?

W Lipsku – na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko – obchody rozpoczęły się od zbiórki delegacji pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańców Lipska i okolic przed Lipskim Centrum Kultury. Nastąpił przemarsz w asyście Orkiestry Dętej Sienno do lipskiego kościoła na uroczystą mszę św. w intencji ojczyzny, którą celebrował ks. proboszcz lipskiej parafii Henryk Jagieło.

Po mszy zebrani udali się na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się główna część uroczystości patriotycznej. Odegrano i odśpiewano hymn Polski. Wygłoszono apel pamięci, po czym zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim, oddając hołd poległym i zmarłym, którzy swoim życiem i działalnością przyczynili się do umocnienia naszej niepodległości. Starostwo Powiatowe w Lipsku reprezentował Starosta Lipski – Sławomir Śmieciuch. Następnie wszyscy przemaszerowali pod Kamień Pamięci Powstańców Listopadowych, oddając cześć bohaterom.

Druga część uroczystości odbyła się w Lipskim Centrum Kultury, a rozpoczął ją okolicznościowym przemówieniem Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko – Jacek Wielorański.

Na zakończenie uroczystości uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Krępie Kościelnej zaprezentowali wspaniałą akademię patriotyczną pod nazwą „Po to zginęli tamci, abyśmy my mogli żyć”. Była to niezwykle wzruszająca lekcja historii dostarczająca wiele wzruszeń w poczuciu przynależności narodowej.

Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa ze zbiorów IPN pt. „Polskie Symbole Narodowe”.

Skip to content