Tematem rozmów z władzami powiatu była nie tylko ogólna sytuacja samorządów powiatowych w Polsce, ale także finanse, inwestycje i perspektywy rozwoju Powiatu Radomskiego.
W skład delegacji weszli reprezentanci dwóch Izb Kongresu, czyli Izby Władz Lokalnych oraz Regionów, czyli Anders Knape ze Szwecji oraz Andrew Boff z Wielkiej Brytanii, którym towarzyszył Zoltán Szente z Węgier, niezależny ekspert do spraw Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Stronę polską reprezentowali starosta radomski Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Murawski oraz przewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Mroczkowski.
Samorządowcy z Europy
Obaj członkowie delegacji to wieloletni samorządowcy z dużym doświadczeniem we władzach lokalnych i regionalnych w swoich krajach. Andrew Boff był m.in. radnym Hillingdon, jednej z 32 gmin wokół stolicy Wielkiej Brytanii, sześciokrotnie kandydował też na urząd burmistrza Londynu. Anders Knape został radnym gminy Karlstad w 1976 roku i pełnił tę funkcję aż do 2022 roku, był też radnym Rady Powiatu Värmland. Obecnie wchodzą w skład delegacji, która opracowuje nowy raport na temat sytuacji politycznej i ekonomicznej samorządów w Polsce. Ma on zostać przedłożony Radzie Europy w przyszłym roku.
Wiele inwestycji powiatu
Członkowie delegacji byli pod wrażeniem tego, co udało się osiągnąć w ostatnich sześciu latach. To przebudowa 220 kilometrów dróg powiatowych, budowa nowego szpitala powiatowego w Pionkach, a także modernizacja szpitala powiatowego w Iłży, jak również stworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. – Podkreślaliśmy, że były to przykłady dobrej i transparentnej współpracy z poprzednim polskim rządem, który skierował do wszystkich samorządów w Polsce na inwestycje rozwojowe aż 100 miliardów złotych. Powiat Radomski w ostatnich latach przeznaczał na inwestycje około 35 procent rocznego budżetu – mówił m.in. starosta Waldemar Trelka.
Mimo położenia w jednym z najbogatszych województw w Polsce, powiat nadal pozostaje ubogi jeśli chodzi o dochód per capita, czyli na głowę mieszkańca. – Dużym wyzwaniem jest zapewnienie finansowania inwestycji. Dotychczasowe programy rozwojowe zostały zlikwidowane przez nowy rząd, a nabory z nowej perspektywy unijnej dopiero ruszają, stąd nasze obawy czy uda nam się w najbliższej kadencji utrzymać dotychczasowe dobre tempo rozwoju – dodaje starosta.
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy (Congress of Local and Regional Authorities) jest organem doradczym Komitetu Ministrów, reprezentującym władze lokalne i regionalne państw Rady Europy. Główną rolą Kongresu jest promocja demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmacnianie znaczenia samorządu terytorialnego. Szczególną uwagę przykłada do realizacji zasad zapisanych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, przyjętej przez Polskę w 1993 roku.
Powiat Radomski jest bardzo dobrym przykładem samorządu średniego szczebla, gdzie możemy uzyskać informacje o jego działalności oraz zrozumieć wyzwania dla powiatów. Kongres ustanowił statut dla samorządu lokalnego i regionalnego, jest to rodzaj przewodnika, którego używamy, aby dowiedzieć się, co się dzieje na szczeblu lokalnym, wsłuchać się w głosy samorządowców, a wszystko po to, by samorządy mogły jeszcze lepiej wykonywać usługi bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Wasze doświadczenia, które zostały nam dziś przedstawione, są dla mnie bardzo ważne. Macie o wiele większy zakres obowiązków, ale i większą władzę niż typowe hrabstwo w moim kraju. To jest coś, co zabiorę z powrotem do Wielkiej Brytanii i spróbuję wprowadzić zmiany, ponieważ macie bardzo dobrze ugruntowaną strukturę i obszary działalności.