W Narodowe Święto Niepodległości Zarząd Powiatu Białobrzeskiego włączył się w obchody patriotyczne na Ziemi Białobrzeskiej. Uroczystości z udziałem przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Białobrzegach odbyły się w Białobrzegach oraz Starej Błotnicy. Członkowie Zarządu Powiatu wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu wzięli udział także w Pikniku Patriotycznym w Forcie Pacew na terenie Gminy Promna.

– 11 listopada to radosne święto zapisane na kartach polskiej historii. Tego dnia mieszkańcy jednoczą się pod biało – czerwoną. Cieszę się, że jako społeczność Powiatu Białobrzeskiego możemy być częścią narodowej wspólnoty – pełnej radości i umiłowania Ojczyzny. – powiedział Starosta Białobrzeski Sylwester Korgul.

11 listopada o godz. 10 w Sanktuarium maryjnym w Starej Błotnicy z udziałem Starosty Białobrzeskiego Sylwestra Korgula odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej. Następnie mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz samorządowych, szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych zgromadzili się pod pobliskim Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny, gdzie złożono kwiaty. Ważnym punktem obchodów było wciągnięcie na maszt flagi państwowej. Zakup masztu był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”. 

Wicestarosta Bartłomiej Kowalczyk oraz Przewodniczący Rady Powiatu Białobrzeskiego Andrzej Matysiak wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w Białobrzegach. Pierwszym punktem uroczystości była Msza Święta w intencji Ojczyzny w białobrzeskim kościele parafialnym. Następnie uczestnicy obchodów zgromadzili się przy Pomniku TOBIE OJCZYZNO. Wśród przybyłych gości i delegacji znaleźli się Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, samorządowcy Gminy Białobrzegi, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rzemieślnicy, strażacy, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu Miasta i Gminy Białobrzegi oraz członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra OSP Białobrzegi. 

– Myślę, że wszyscy tu zgromadzeni moglibyśmy sparafrazować słowa jednego z utworów: My mamy szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą, my mamy szczęście… Dziś w wolnym kraju możemy wspólnie świętować niepodległość, jednak musimy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Za granicą naszego kraju trwa konflikt zbrojny, dlatego niezwykle ważna jest wspólnota narodowa, pokazująca siłę naszego kraju. – powiedział Wicestarosta Bartłomiej Kowalczyk podczas przemówienia pod pomnikiem TOBIE OJCZYZNO. 

W Forcie Pacew pod Honorowym Patronatem Starosty Białobrzeskiego oraz Wójta Gminy Promna odbył się Piknik Patriotyczny. Licznie przybyli mieszkańcy regionu mogli podziwiać pojazdy militarne, stoiska wystawiennicze Nadleśnictwa Dobieszyn, Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, JW GROM. Pod czujnym okiem instruktorów przybyli chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z broni palnej. Podczas Pikniku można było skosztować lokalnych przysmaków przygotowanych przez OSP Promna oraz Kół Gospodyń Wiejskich z Pacewa, Przybyszewa oraz Dębnowoli.

Białobrzegi - Święto Niepodległości
Białobrzegi - Święto Niepodległości
Białobrzegi - Święto Niepodległości
Skip to content