Ponad 70 osób uczestniczyło w 11 edycji rajdu rowerowego „Gminnie Rodzinne”, który przebiegał pod hasłem „Przeciw pijanym kierowcom”. Wśród uczestników rajdu liczną grupę stanowili seniorzy. Najstarszy rowerzysta liczył sobie 79 lat.

Nie zabrakło również rodzin z dziećmi, gdzie najmłodszą uczestniczką była 3-letnia Laura. Tradycyjnie gościliśmy również grupę z Klubu Abstynentów Wzajemnej Pomocy ,,Victoria” z Radomia. Liczna grupa w asyście pojazdów Posterunku Policji w Wolanowie i OSP Strzałków wyruszyła z Wolanowa w kierunku północnym i tam koncentrowała jazdę odwiedzając urokliwe miejsca naszej gminy. Jazda odbywała się spokojnym tempem z możliwością odpoczynku czy podwózki na trudnych odcinkach, jak tegoroczny mocno piaszczysty fragment drogi leśnej. Liderami i porządkowymi kolumny rowerowej była w tym roku OSP Strzałków i ich Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Dzięki sprawności oraz łączności radiowej każdy mógł liczyć na pomoc ze strony druhów OSP jak i pani pielęgniarki.

Na trasie rajdu znalazła się również chwila na odwiedzenie cmentarza wojennego w Chruślicach i zapalenie zniczy oraz krótkie przypomnienie historii tego miejsca – dla wielu osób jeszcze nieznanej. Z historycznego miejsca gminy prowadziła prosta droga do finałowego miejsca rajdu, czyli do Klubu Seniora w Chruślicach.

Tam na uczestników czekała Ewa Markowska-Bzducha, wójt gminy Wolanów ze smakowitym grillem oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Radość” z tradycyjną porką. Po posiłku przyszedł czas na zabawę. Każdy znalazł coś dla siebie, animacje i zabawy, naukę udzielania pierwszej pomocy na fantomie oraz śpiewy przy ognisku. Obowiązkowym elementem zabawy były konkurencje zręcznościowe z użyciem alkogogli i narkogogli. Ich celem było zaprezentowanie wpływu alkoholu i środków odurzających na naszą sprawność manualną, zachowanie równowagi i na czas reakcji oraz uświadomienie jakim zagrożeniem są kierowcy prowadzący auta pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Skip to content