Jubileusz 30 – lecia działalności Nauczycielskiego Chóru Canto w Przysusze

W sali widowiskowej Domu Kultury w Przysusze odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu 30 rocznicy działalności Nauczycielskiego Chóru Canto w Przysusze. Koncert, na który składały się największe hity światowej muzyki został przedzielony Laurką słowem malowaną dla Chóru Canto w 30 – tą rocznicę jego powstania – życzeniami napisanymi i osobiście złożonymi przez autorkę p. Janinę Szymańską. Koncert prowadzony przez Marię Sompolską przygotował i dyrygował Karol Sionek.

Chór śpiewał po polsku, żydowsku, włosku, hiszpańsku i ukraińsku. Największym aplauzem publiczność nagrodziła występy Pawła Buckiego, który wykonał po polski standard „Gdybym był bogaty”, pochodzący z musicalu „Skrzypek na dachu”, Anny Sionek wykonującej klasyk Maryli Rodowicz „Wielka woda” oraz jeden z największych przebojów Maryli Rodowicz „Niech żyje bal” w wykonaniu Ewy Retelewskiej. W trakcie koncertu chórzyści zaprezentowali wspomnienia z 30 lat działalności chóru.

Widzowie przypomnieli sobie osoby, które swoją pasję zmieniły w działający od 30 lat Nauczycielski Chór „Canto”.  Po tej wzruszającej części przyszedł czas na wystąpienia gości. Chórzystom dziękowali: zastępca burmistrza Andrzej Lenart, radny sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak, reprezentujący marszałka województwa, wicestarosta przysuski Marek Kilianek oraz sekretarz powiatu Marta Zbrowska. Wicestarosta odczytał list gratulacyjny do starosty Mariana Niemirskiego: „(…) Bardzo serdecznie dziękuję za dziesięciolecia wspólnych przeżyć i możliwość obcowania z pięknem kultury. Przez lata swojej działalności Chór Nauczycielski „Canto” stał się dla naszej lokalnej społeczności integralną częścią spotkań i imprez kulturalnych dodając krasy całemu spektrum lokalnych wydarzeń organizowanych na wszystkich poziomach naszego. Lokalnego życia. Podziwialiśmy Wasze umiejętności podczas uroczystości religijnych, spotkań i wydarzeń samorządowych oraz koncertów okolicznościowych związanych z polską historią i kulturą. Dzięki Waszej społecznej pasji, tysiące mieszkańców powiatu przysuskiego mogło mieć bezpośredni kontakt z pięknem zaklętym w muzyce – zawsze z mistrzostwem i smakiem przez Was wydobywanym i prezentowanym publiczności. (…).

– To, co robicie, robicie świetnie. Bardzo przyjemnie się Was słucha i bardzo przyjemnie się na Was patrzy, ponieważ to, co śpiewacie – śpiewacie prosto z serca. Patrząc na skład tego chóru można powiedzieć, że jesteście potwierdzeniem powiedzenia, że „Muzyka łączy pokolenia” i za to w imieniu młodego pokolenia Wam dziękuję. Życzę wielu kolejnych jubileuszy – mówiła m.in. Marta Zbrowska.

Karol Sionek poprosił wicestarostę Marka Kilianek o wspólne chórem Canto zaśpiewanie pieści partyzanckiej „Rozszumiały się wierzby płaczące.” Po wspólnym śpiewaniu wicestarosta przekazał „róże dla pięknych róż” i obiecał, że dla panów zorganizuje się coś innego. Życzenia złożyli również: Cezary Nowek – prezes LGD „Razem dla Radomki „Wójt Gminy Borkowice – Robert Fidos, Katarzyna Bochyńska – Wojdył oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha – Czesław Korycki.  Ewa Retelewska i Alina Petrenko wspominały pracę Marii Banasiak oraz obecnych: Jerzego Mazurka, Edwarda Ciecierskiego – aktywnych członów chóru i Krystyny Bielawskiej siedzącej na widowni. Życzenia, podziękowania i kwiaty wypełniły tę część spotkania. Wspólne dzielenie tortu zakończyło ten piękny wieczór.

Jarosław Bednarski

Skip to content