W ubiegłym roku w zarządzanej przez panią gminie przeprowadzono wiele inwestycji. Co dokładnie udało się zrealizować dla mieszkańców?
Zrealizowaliśmy długo wyczekiwaną inwestycję w Wawrzyszowie, na tzw. Dzikiej Niwie, gdzie zostało przebudowane skrzyżowanie i wykonany remont drogi łączącej ją z drogą krajową. Przebudowano skrzyżowanie, poprawiono widoczność, przeniesiono zabytkową kapliczkę, zmodernizowano oświetlenie – wszystko z poszanowaniem lokalnej historii i wygody mieszkańców. Oba zadania zrealizowaliśmy przy bardzo korzystnym, bo 80-procentowym dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki temu nasz samorząd przeprowadził prace o większym zakresie przy niewielkim udziale własnym. Co ważne, budowaliśmy zgodnie ze specustawą drogową, czyli przez wywłaszczenia, czyli właściciele gruntów uzyskali rekompensaty finansowe.
Drugą dużą inwestycją, była budowa nowoczesnej hali sportowej przy szkole podstawowej w Bieniędzicach. Wykonaliśmy ją, bo pojawiła się szansa w postaci prawie 100-procentowego dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Do szkoły uczęszcza około 80 uczniów, ale dzięki nowej sali z łącznikiem cała infrastruktura zyska nowy wymiar. Mam nadzieję, że będzie to impuls rozwojowy dla tej części gminy. Chcemy też uruchomić tam oddział przedszkolny, aby dzieci już od najmłodszych lat były związane z tą szkołą. Liczymy, że dzięki temu uda się zatrzymać odpływ uczniów do innych placówek. To inwestycja w przyszłość.
Trzecią ważną inwestycją była budowa zbiornika retencyjnego w samym Wolanowie, projekt zainicjowany przez samych mieszkańców. Od lat zmagaliśmy się z problemem wód opadowych, które z całego terenu spływały do centrum miejscowości, zalewając posesje. Opracowaliśmy koncepcję czterech zbiorników retencyjnych – a pierwszy, największy z nich, właśnie został ukończony. Zbiornik numer trzy, jak go nazywamy, powstał dzięki 70-procentowemu dofinansowaniu z samorządu województwa mazowieckiego. To inwestycja, która nie tylko poprawia bezpieczeństwo mieszkańców, ale też uatrakcyjnia centrum Wolanowa. Projektanci są dumni z efektu i polecają go innym jako wzorcowy.
Jakie są plany inwestycyjne gminy Wolanów na obecny rok?
Nasz budżet inwestycyjny zapowiada się rekordowo – zakładamy aż 24 miliony złotych na różnego rodzaju projekty. Co cieszy najbardziej, 14 milionów z tej kwoty to pozyskane dotacje inwestycyjne. Kończymy budowę wspomnianej hali sportowej w Bieniędzicach. Jest również duży projekt kanalizacyjny, czyli budowa 2,5 kilometra sieci kanalizacyjnej w połączeniu z przebudową dróg. To, można powiedzieć, inwestycja „dwa w jednym” – poprawa infrastruktury podziemnej i nawierzchni drogowej. Cieszę się z każdej inwestycji, ponieważ wcześniej gminy nie było stać na takie zadania. Jako ekonomistka mam solidne podstawy w zakresie finansów i zarządzania, co jest nieocenione w pracy na stanowisku wójta. Pozwala mi to efektywnie planować budżet gminy, pozyskiwać fundusze zewnętrzne, a to przekłada się na rozwój gminy z korzyścią dla mieszkańców.
Ale to nie wszystko, ponieważ gmina zamierza uruchomić ekologiczną komunikację publiczną. Kiedy to nastąpi?
Oczywiście, szykujemy się też do uruchomienia komunikacji zbiorowej, opartej na autobusach elektrycznych. Co prawda start planowany jest na 2026 rok, ale cały ten rok to będzie czas intensywnych przygotowań, zarówno spraw formalnych, jak i budowy odpowiedniej infrastruktury do obsługi pojazdów, w tym stacji szybkiego ładowania. Myślę, że nasi mieszkańcy odczują te zmiany bardzo pozytywnie.