W Lipsku odbyło się niecodzienne wydarzenie, czyli bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dystans biegu był symboliczny i wynosi 1963 metry – odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Głos zabrał Zbigniew Ostrach, urzędujący Członek Zarządu Powiatu Lipskiego, witając zgromadzonych. Trasa biegu uwzględniała dwa okrążenia wokół zalewu, a następnie podbieg po schodach w kierunku rynku. Meta usytuowana była obok budynku Lipskiego Centrum Kultury (przy placu herbowym). Tam też Zbigniew Ostrach w asyście harcerzy z Hufca im. Bohaterów Chotczy Związku Harcerstwa Polskiego w Lipsku, wręczał wbiegającym na linię mety pamiątkowe medale i upominki ufundowane przez organizatorów.

Dla wszystkich uczestników przygotowano posiłek regeneracyjny, w tym batoniki i wodę mineralną. Na zakończenie zostały wręczone 3 zestawy nagród: dla osoby, która pierwsza dobiegła do mety oraz dla najstarszego i najmłodszego uczestnika biegu. Wśród uczestników biegu rozlosowano dodatkowe 3 nagrody, zachęcając tym samym do udziału w kolejnych edycjach realizowanych wydarzeń.

To bardzo ciekawa forma uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, która wzbudziła zainteresowanie mieszkańców Lipska i okolic, nie tylko z terenu powiatu lipskiego. Bieg ten, był także wspaniałą okazją do integracji, ruchu na świeżym powietrzu, upowszechnienia i przybliżenia uczestnikom wartości niepodległościowych, postaw patriotycznych, a także przybliżenia wiedzy na temat historii regionalnej poprzez baner przygotowany przy współpracy z TPZL „Powiśle” i PTTK w Lipsku.

Skip to content