Szpital

Trwa budowa drugiego, dwupiętrowego budynku szpitala powiatowego w Pionkach.

Szpital

W otwarciu pierwszego pawilonu szpitala brali udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych.

– Nasze wielkie marzenie i zarazem wyzwanie spełnia się na naszych oczach. W tej kadencji tylko na szpital w Pionkach przeznaczamy około 90 milionów złotych. Myślę, że jest to wielka sprawa dla mieszkańców tego miasta i okolicznych gmin. Podziękowania należą się przede wszystkim rządowi Prawa i Sprawiedliwości wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim oraz parlamentarzystom PiS z naszego regionu na czele z panem senatorem Stanisławem Karczewskim i posłem Markiem Suskim, którzy bardzo mocno zabiegali o duże inwestycje dla Ziemi Radomskiej i uzyskali konkretny efekt w postaci ponad 675 milionów złotych dla wszystkich miast, gmin i powiatów regionu radomskiego.

Waldemar Trelka

starosta radomski

Na terenie Szpitala Powiatowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich – Pary Prezydenckiej w Pionkach trwa budowa drugiego, dwupiętrowego pawilonu tzw. zachowawczego. Niedawno Powiat Radomski otrzymał kolejne 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na kolejne prace, związane z przebudową kompleksu szpitalnego. Bezzwrotna dotacja ze środków krajowych będzie przeznaczona na III etap prac, czyli rewitalizację i modernizację najstarszych obiektów, przede wszystkim budynku dawnej chirurgii.

Pracownicy firmy radomskiej Arbud Investments w bardzo szybkim tempie realizują budowę drugiego, dwupiętrowego budynku szpitalnego, czyli tzw. pawilonu zachowawczego. Będą się w nim mieścić oddziały wewnętrzny i rehabilitacji, a także nowoczesna diagnostyka z urządzeniem do rezonansu magnetycznego. 

Imponujący postęp prac

W ostatnich trzech miesiącach postęp prac jest imponujący. Najpierw powstało podpiwniczenie budynku, wykonane w technologii żelbetonowej (będą mieścić się tam pomieszczenia techniczne oraz pracownie diagnostyczne). Następnie w klasycznej technologii murowanej powstały ściany parteru, a potem zalano strop i wymurowano ściany pierwszego piętra. Wszelkie roboty budowlane ułatwia żuraw wieżowy, który góruje nad placem budowy.

Niebawem będzie realizowana budowa kolejnego stropu, a po niej nastąpi murowanie ścian drugiego piętra i przykrycie całego obiektu dachem (tzw. stan surowy otwarty). Prace te powinny być zrealizowane na przełomie czerwca i lipca. Według wykonawcy, w połowie 2022 roku budynek powinien być w stanie surowym zamkniętym, czyli gotowy do prac wykończeniowych wewnątrz. 

Termin nie jest zagrożony

Wszystkie prace przebiegają jak dotąd zgodnie z harmonogramem. Drugi etap inwestycji wraz z wyposażeniem będzie kosztować blisko 40 milionów złotych. Pieniądze na ten cel, przede wszystkim z funduszy rządowych, ale również z budżetu powiatu są zabezpieczone.  Jednocześnie wzniesiono budynek kotłowni szpitalnej, niezależnej od miejskiej sieci ciepłowniczej, wyposażonej dwa źródła zasilania. 

Szacowany termin zakończenia prac budowlanych przy drugim pawilonie to grudzień 2022 roku. Zakres prac w drugim etapie inwestycji obejmuje również budowę obiektów technicznych, instalacji oraz zagospodarowanie terenu całego kompleksu. Oprócz budynku kotłowni, wykonawca ma przebudować i zmodernizować budynek apteki szpitalnej, wykonać drogi wewnętrzne i nowe ogrodzenie, a także stworzyć tereny zielone wokół całego kompleksu szpitalnego.

Ruszy III etap inwestycjiWkrótce przetarg na ostatni, trzeci etap prac, związanych z modernizacją szpitala w Pionkach. Obejmie on rewitalizację i modernizację najstarszych obiektów, przede wszystkim budynku dawnej chirurgii. Będą się w nim mieścić m.in. biura dyrekcji oraz laboratorium i inne pomieszczenia administracyjne. Na ten cel inwestor, czyli samorząd Powiatu Radomskiego, otrzymał właśnie 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład.

W skrócie

Budowę pierwszego pawilonu szpitala powiatowego w Pionkach sfinansowano przede wszystkim z budżetu Powiatu Radomskiego (ponad 10,5 miliona złotych) oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (ponad 4,8 miliona złotych). Środki na budowę przekazało też Miasto Pionki (w sumie 1,5 miliona złotych), Gmina Pionki (w sumie 500 tysięcy złotych) oraz sam szpital (167 tysięcy złotych). Nowe władze powiatu pozyskały również środki na sprzęt i wyposażenie medyczne za ponad 9,8 miliona złotych, z czego dotacje z rezerwy budżetu państwa wyniosły 5,6 miliona złotych. Łączny koszt pierwszego pawilonu szpitala zamknął się kwotą 26,1 miliona złotych.

Skip to content