W uroczystym otwarciu szpitala w Pionkach uczestniczyło wielu zacnych gości. Wśród nich między innymi premier RP, Mateusz Morawiecki
Szpital w Pionkach po przebudowie, rozbudowie i remontach jest teraz nowoczesną placówką, jakiej nie ma w wielu zdecydowanie większych polskich miast

Poseł, Marek Suski wysoko ocenił standardy placówki. Chwalił też władze powiatu radomskiego za konsekwencję i dążenie do celu

Personel szpitala w Iłży doczekał się nowego budynku. Pracownicy mają teraz znakomite warunki do pracy
Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie starosty radomskiego, Waldemara Trelki oraz dyrektor szpitala, Bernardy Dudek, zwiedził nowy szpital
Przestronne wnętrza szpitala. Pachnie tutaj nowoczesnością
Nowe, świetnie wyposażone pomieszczenia w szpitalu pionkowskim
Pani Irena Nalewajko, lokalny przedsiębiorca oraz starosta Waldemar Trelka. Oboje mocno przysłużyli się do tego, że dziś Pionki mają nowoczesny szpital

Nowe budynki szpitala powiatowego w Pionkach oddane do użytku. Wśród gości premier Mateusz Morawiecki

Spełniło się marzenie wielu mieszkańców Pionek, pacjentów i przede wszystkich pracowników tamtejszego szpitala. W uroczystym oddaniu do użytku nowego kompleksu szpitala powiatowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich – Pary Prezydenckiej w Pionkach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, a także liczni goście, w tym parlamentarzyści Ziemi Radomskiej, przedstawiciele wielu instytucji, pracownicy szpitala oraz mieszkańcy Pionek.

Dwa kolejne budynki Szpitala Powiatowego w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich zostały uroczyście otwarte w środę, 20 września. W otwarciu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który gratulował staroście radomskiemu Waldemarowi Trelce uporu i determinacji w dążeniu do celu, jakim była budowa nowoczesnego szpitala w Pionkach.

Gratulacje od premiera

– (…) Mieszkańcy Pionek mogliby zapomnieć, że będą mieli tutaj piękny wspaniały szpital. Szpital z tradycjami, bo część prac remontowych musiała uwzględniać zalecenia konserwatora zabytków. Taka wspaniała historia i tak ważna placówka medyczna. Wszystko miało pójść w zapomnienie, w likwidację. Jak chcecie państwo zobaczyć zmianę w ochronie zdrowia, to te zmiany widać tutaj w Pionkach jak w soczewce. Dzisiaj pani dyrektor pokazała nam nowe sale, nowy supernowoczesny sprzęt na miarę powyżej standardu europejskiego. Jak to było możliwe? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wsłuchiwali się w głos mieszkańców. W wyniku takich spotkań posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjechali do mnie i przedstawili plany na inwestycje w szpital w Pionkach. Po wielkich wysiłkach naprawy finansów publicznych mogliśmy przekazać pieniądze na realizację tego dzieła – powiedział między innymi premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów przekazał dyrektor szpitala Bernardzie Dudek czek na kwotę prawie 6 milionów złotych na kolejne zakupy najnowocześniejszego sprzętu, czyli rezonansu magnetycznego, artroskopu oraz aparatu rentgenowskiego tzw. ramienia C. Sprzęt ten ma pojawiać się w szpitalu sukcesywnie, na przełomie roku 2023 i 2024.

Niech służy jak najlepiej mieszkańcom

– Mamy szczególne powody do dumy i satysfakcji. Po niecałych czterech latach szpital został oddany do użytku. Jestem również wdzięczny panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przyjazd do Pionek i ważną deklarację o przekazaniu funduszy rządowych na zakup tak potrzebnego tutaj najnowocześniejszego sprzętu – powiedział Waldemar Trelka, starosta radomski.

Poseł Radosław Fogiel odczytał list gratulacyjny bardzo prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Było w nim zawarte szczególne przesłanie: “Bez pieniędzy niewiele da się zrobić, ale o sukcesie decydują ludzie, ich determinacja, zaangażowanie w sprawię, profesjonalizm. Gorąco gratuluję Państwu tego sukcesu oraz pragnę z całego serca podziękować za wysiłki i starania wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom, które wniosły swój wkład w powstanie tego nowoczesnego obiektu. Niech służy on jak najlepiej Społeczności Pionek i Powiatu Radomskiego. Z drugiej strony chciałbym życzyć Państwu, byście jak najrzadziej musieli z jego usług korzystać”.

W uroczystościach wzięli udział też wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, posłowie Marek Suski, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień, wicewojewoda Artur Standowicz. Obecny był także Zarząd Powiatu, czyli wicestarosta Krzysztof Kozera oraz członkowie: Ewa Tkaczyk, Zbigniew Dziubasik i Roman Frąk, a także Radni Powiatu wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Murawskim. W otwarciu wzięli też udział samorządowcy z Miasta Pionki, w tym burmistrz Robert Kowalczyk i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Maślanek oraz Gminy Pionki z wójtem Mirosławem Ziółkiem i przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Gonciarzem.

Teraz trwa przeprowadzka oddziałów

Drugi, dwupiętrowy budynek, którego koszt budowy opiewał na 40,2 miliona złotych będzie mieścił oddziały wewnętrzny oraz rehabilitacji, a także pracownie specjalistyczne. Budynek jest wyposażony w Odnawialne Źródła Energii, czyli fotowoltaikę oraz pompy ciepła.

Warto zaznaczyć, że łączne nakłady na szpital w Pionkach przekroczą wkrótce kwotę 120 mln złotych. Ponad 80 milionów złotych to koszt samej budowy, pozostałe środki to nowoczesny sprzęt oraz środki przeznaczone przez samorząd powiatowy na oddłużenie szpitala.

Zmodernizowany trzeci, najstarszy budynek dawnej chirurgii został oddany około 2 tygodni przed terminem. Mieszczą się tam m.in. administracja szpitala oraz laboratoria szpitalne i pomieszczenia techniczne. W obiekcie pojawiła się m.in. nowa winda, której wcześniej nigdy tam nie było.

Cały kompleks szpitalny zasila kotłownia, wyposażona w dwa niezależne od miejskiej sieci źródła energii, czyli gaz ziemny oraz awaryjnie olej opałowy. Przebudowany i zmodernizowany został również stary budynek dawnej apteki szpitalnej. Cały kompleks otacza nowe ogrodzenie, zainstalowano bramy automatyczne, a od strony ul. Niepodległości stanął nowy budynek portierni.

Obecnie będzie trwała przeprowadzka oddziałów oraz administracji szpitala z budynków przy ul. Harcerskiej i Sienkiewicza. Trwa również procedura włączenia działalności medycznej wszystkich oddziałów i poradni specjalistycznych w nowym miejscu. Według szacunków dyrekcji szpitala, pierwsi pacjenci powinni pojawić się tam w grudniu tego roku.

Powiedzieli nam

Jestem wzruszona. Pracuję tutaj 40 lat. Był taki czas, że przenosiliśmy pacjentów w kocach, a także siłowaliśmy się z wózkami inwalidzkimi po schodach. Te czasy już minęły. Dziś mamy piękny, nowoczesny obiekt, wspaniały sprzęt. Dzięki temu nasza praca, ale też jakość leczenia, mogą być realizowane na najwyższym poziomie. Czekaliśmy wiele lat i dziś bardzo się cieszymy.

Leokadia Szwedkowska

pielęgniarka

Dołączam się do podziękowań dla parlamentarzystów. Serce się raduje. Kolejny raz możemy się przekonać, że Prawo i Sprawiedliwość jest ugrupowaniem wiarygodnym. My również jako Rada Powiatu jesteśmy wiarygodni i rozwijamy nasz powiat.
Krzysztof Murawski

Przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego

Władzom powiatu należą się duże gratulacje, przede wszystkim za odwagę. Pan starosta podjął decyzję, wówczas trudną, bo jak sam wspominał przysłowiowo zdecydował się na skok do basenu i nie był pewny, czy znajduje się w nim woda. My jako parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z regionu radomskiego musieliśmy zrobić wszystko, aby przekonać rząd do wsparcia. Musieliśmy przekonać, że ta inwestycja, ten szpital jest bardzo pożyteczny. Cieszymy się, że się udało.
Marek Suski

Poseł

To jest wielkie wydarzenie i wielka chwila w Pionkach. Doczekaliśmy się właśnie takiej sytuacji, że pionkowscy mieszkańcy, pacjenci nie muszą jeździć do Radomia, czy do Kozienic, aby korzystać z opieki lekarskiej. Teraz będą to mieli wszystko u siebie. Staram się pomagać jeśli tylko mogę. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten szpital jest teraz taki nowoczesny.
Irena Nalewajko

Lokalny przedsiębiorca

Cóż może powiedzieć mieszkaniec Pionek i radny z tego miasta, członek zarządu? Zostaje mi tylko dziękować, za decyzje jakie zapadły pięć lat temu zarówno w powiecie, jak i w rządzie. To umożliwiło nam realizację tej pięknej inwestycji. Jest szczęśliwy i bardzo wzruszony, zwłaszcza jako mieszkaniec, bo długo staraliśmy się o taką placówkę.
Zbigniew Dziubasik

Członek zarządu Powiatu Radomskiego

Nie zapraszamy szczególnie, bo szpital to miejsce, gdzie trzeba przyjechać dopiero wtedy, gdy szwankuje zdrowie. Ale jeżeli tylko mieszkańcy potrzebują pomocy, to jesteśmy do dyspozycji. Wielkie podziękowania należą się władzom, ale też darczyńcom, którzy cały czas dzielnie wspierają nas swoimi finansami.
Bernarda Dudek

Dyrektor, Szpital w Pionkach

Skip to content