Bartłomiej Kowalczyk, samorządowiec z regionu radomskiego wyróżniony w odcinku „Szansy na Sukces – Opole 2022”

Samorządowcy często wywodzą się z różnych grup zawodowych. Wielu z nich w momencie rozpoczęcia pracy na rzecz lokalnej społeczności nie zapomina o swoich pasjach i zainteresowaniach. W regionie radomskim jednostkami samorządu terytorialnego zarządzają m.in. sportowcy, nauczyciele czy leśnicy. Jednak w katalogu zawodów i zainteresowań bez wątpienia można odnaleźć także zamiłowanie do muzyki i sztuki.

W ostatnim sezonie „Szansy na Sukces” swoich sił artystycznych spróbował Bartłomiej Kowalczyk – wicestarosta Powiatu Białobrzeskiego. Jak sam przyznaje nigdy nie spodziewał się takiego biegu spraw i z dużym dystansem podchodził do świata mediów:

– Zawsze temat występu w TV kojarzył się z czymś bardzo odległym. Wydawało się, że to niemożliwe i nieosiągalne. Jednak postępująca globalizacja i zwiększająca się dostępność mediów społecznościowych ułatwiła to zadanie. Gdy zobaczyłem informację o castingu w Warszawie od razu wiedziałem, że się tam pojawię – w głównej mierze po to, aby postawić przed sobą nowe wyzwanie. Każdy ambitny człowiek lubi wyzwania i powinien mieć samozaparcie, aby stawić im czoła. – mówi wicestarosta Powiatu Białobrzeskiego.

Bartłomiej Kowalczyk pochodzi z Białobrzegów, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej. Jest absolwentem studiów magisterskich na Wydziale Ekonomicznym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prace dyplomowe, zarówno na studiach licencjackich i magisterskich poświęcał rozwojowi lokalnemu i samorządowi terytorialnemu – także w ujęciu budżetowym. Nie przeszkodziło to jednak w realizowaniu pasji artystycznych. Przez kilka lat jako „tenor” śpiewał w Chórze Kameralnym SGGW.

– Samorząd zawsze był bliski mojemu sercu. Przeszedłem wszystkie jego szczeble – od uczniowskiego, przez akademicki, aż po terytorialny. Najpiękniejsze w pracy samorządowej jest to, że jest się blisko ludzi i rozwiązuje się ich przyziemne problemy. Muzyka natomiast pozwala na odstresowanie i łagodzenie różnych emocji. To bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu. – mówi Bartłomiej Kowalczyk.

Szansa na Sukces to polski program telewizyjny typu talent show emitowany na antenie TVP 2. W programie amatorzy śpiewają w formie karaoke piosenki znanych wykonawców, którzy są jurorami danego odcinka. Uczestnik musi wybrać podkład muzyczny do swojego wykonania – z dodatkowo nagraną linią melodyczną lub bez niej. Nagrodą dla zwycięzcy jest możliwość zaśpiewania piosenki z artystą. W zależności od edycji zwycięzcy finału otrzymują prawo do występu na Koncercie Debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu lub Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

– Wziąłem udział w castingu jesienią 2021 roku. Szczerze mówiąc po kilku tygodniach ciszy ze strony Organizatorów pogodziłem się z faktem, że występ w TV będzie w dalszym ciągu pozostanie odległy i daleki. Jednak w grudniu na skrzynce e-mail pojawiło się zaproszenie na nagranie odcinka, gdzie jako uczestnicy mieliśmy zmierzyć się z utworami Jacka Skubikowskiego – postaci dla mnie nieznanej, co mogłem zmienić przygotowaniem do nagrania i poznawaniem osoby J. Skubikowskiego przez pryzmat bardzo różnorodnej i ciekawej twórczości.

Wykonaniem utworu „Agato, Renato, Beato” Bartłomiej Kowalczyk wyśpiewał sobie pierwsze wyróżnienie. Werdykt ogłosili członkowie JURY – przyjaciele ś.p. Jacka Skubikowskiego: Anna Jurksztowicz i Grzegorz Stróżniak. Choć nie dało to przepustki do opolskiego Festiwalu zapewne nie oznacza to, że były to ostatnie zwrotki i refreny w wykonaniu lokalnego samorządowca. 😉

Skip to content