W Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej w Lipinach miało miejsce uroczyste ślubowanie 91 kadetów, którzy uroczyście wstąpili w poczet korpusu kadetów. Młodym ludziom towarzyszyło ok. 500 członków rodzin, którzy ze wzruszeniem i dumą towarzyszyli swoim córkom i synom w tym wyjątkowym dniu. Ponadto obecnych był jeszcze ok. 200 starszych kadetów i nauczycieli i 30 zaproszonych gości specjalnych.

Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza święta, którą odprawił ksiądz dr. Jarosław Zieliński, który w sposób szczególny podkreślał słowa patronki szkoły dr Heleny Spoczyńskiej: „Szczęścia nie przynoszą marzenia, lecz uporczywa i wytężona praca.” Następni głos zabrała dyrektor szkoły Barbara Jackowska, która przywitała gości i nawiązała do tradycji szkoły założonej w konspiracji, w 1940 r., a sięgającej swoimi korzeniami do dziedzictwa majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i idei walki o niepodległość w czasie okupacji. Kolejnym mówcą był starosta Marian Niemirski gratulujący młodym adeptom służby Polsce podjęcia decyzji o rozpoczęciu drogi do służby ojczyźnie. Zadeklarował, że władze samorządowe zrobią wszystko, aby przekształcić lipińską szkołę w najlepsze w Polsce miejsce do kształcenia kadetów. Mówił o łączenie pozyskanych już kilkunastu milionach złotych na unowocześnianie bazy dydaktycznej szkoły.

Pułkownik Łukasz Baranowski z dowództwa WOT gratulował rodzicom dobrego wyboru i poinformował, że liceum w Lipinach to elita szkół mundurowych dla młodzieży w Polsce, zapewniająca najlepsze warunki do kształcenia i wychowania dla młodzieży.  Kolejnym punktem programu było wręczenie stypendiów starosty dla najlepszych uczniów szkoły. Otrzymali je: Klaudia Sapieja – 5,13, Igor Stańczak 5,07, Michał Szuliński 4,86, Marcel Pasich 4,80 i Wiktoria Wojdalska 4,80. Następnie wszyscy udali się na plac przed budynkiem internatu, gdzie zostało złożone uroczyste ślubowanie. Kadetom, którzy wyróżnili się podczas pierwszego okresu szkolenia i nauki dyrektor szkoły, w asyście starosty i oficerów, wręczyła listy gratulacyjne. W tej miłej chwili wyróżnionym towarzyszyli rodzice poproszeni o dołączenie do szeregu najlepszych. Błogosławieństwa młodym kadetom udzielił ks. kanonik Adam Łukiewicz. Ostatnim akcentem uroczystości był pokaz musztry paradnej w wykonaniu kadetów starszego rocznika.
Jarosław Bednarski

Skip to content