Ewa Markowska Bzducha, wójt gminy Wolanów podsumowała pięć lat swojej pracy. Poinformowała, że gmina w tej kadencji pozyskała 54 miliony złotych na inwestycje. To więcej niż przez trzy poprzednie kadencje. Trzeba przyznać, że to duży sukces pani wójt i całej Rady Gminy.

– Zaufanie mieszkańców to dla mnie wielkie zobowiązanie. Każdego dnia pracowałam i pracuję z ogromnym zaangażowaniem, aby wykorzystać każdą szansę dla rozwoju naszej gminy – powiedziała na łamach radomskiego Radia Plus Ewa Markowska-Bzducha.

W ciągu ostatnich 5 lat środki zostały zainwestowane w gminną infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, drogi, oświetlenie, obiekty oświatowe, świetlice. Gmina zainwestowała 54 miliony złotych. Udało się na inwestycję pozyskać już kolejnych 12 milionów. Kolejne środki zagwarantują inwestycje jeszcze w dwóch kolejnych latach. Ponad 14 milionów złotych przeznaczono na drogi. W sumie za tą sumę udało się przebudować aż 26 odcinków. W tym oczywiście są też drogi powiatowe, przy których gmina partycypuje w kosztach.

Drugim obszarem, na który przeznaczono najwięcej pieniędzy jest infrastruktura wodociągowo – kanalizacyjna. Tu, gdyby podsumować, to rząd około 12-13 milionów złotych. Trzecim obszarem jest infrastruktura oświatowa. To około 10 milionów złotych. Spora część tej kwoty, to instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym w przyszłości uda się zaoszczędzić na energii elektrycznej. Ponadto gmina Wolanów spore pieniądze przeznaczyła inwestycję związane z kulturą. Między innymi wyremontowano i odświeżono wszystkie świetlice. Wybudowano też dwa nowe obiekty. Na terenie gminy powstały dwa koła seniora. Warto wspomnieć, że przez całą kadencję powstało 10 kilometrów zupełnie nowego oświetlenia ulicznego.

– Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale są efekty, które bardzo mnie cieszą. Często się spieramy, nie zgadzamy w wielu kwestiach, ale chcę podziękować radnym i pracownikom urzędu. Potem efekty są takie, że wszyscy cieszymy się z każdego nowego odcinka. To nie są tylko moje sukcesy, ale pracuje nad tym cały sztab ludzi. Dziękuję Bogu za wszystkich wspaniałych ludzi, których spotykam na tej drodze i owoce naszej wspólnej, zgodnej troski o gminę Wolanów – zaznaczyła Ewa Markowska-Bzducha.

Wójt gminy Wolanów nie zamierza spocząć na laurach i jak sama przyznaje, pomysłów na kolejny rok jest bardzo dużo. Właśnie uchwalony został projekt przyszłorocznego budżetu. W planach jest stworzenie żłobka gminnego w miejscowości Sławno. Potrzebny społeczne są bardzo duże. Pieniądze na budowę pochodzić będą z programu „Maluch Plus”. Dzięki czemu gmina otrzyma pomoc nie tylko podczas budowy placówki, ale również na jej funkcjonowanie przez kolejne dwa lata. Będą tam 32 miejsca.

Na przyszły 2024 rok gmina Wolanów zaplanowała ponad 17 milionów złotych. To znowu potężna suma. Kolejną dużą pozycją jest rozbudowa dwóch ważnych odcinków. Droga prowadząca do miejscowości Wawrzyszów, gdzie znajduje się firma Figand, gdzie pracuje wiele osób z terenu gminy.

Trzeba zaznaczyć, że to co dzieje się w naszej gminie, to nie są tylko moje sukcesy, ale pracuje nad tym cały sztab ludzi. Dziękuję Bogu za wszystkich wspaniałych ludzi, których spotykam na tej drodze i owoce naszej wspólnej, zgodnej troski o gminę Wolanów. Często się nawet spieramy, nie jesteśmy zgodni, ale każdy działa dla dobra i potem efekty są fantastyczne.
Ewa Markowska-Bzducha

wójt gminy Wolanów

Skip to content