W Ossie pod Odrzywołem odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 160 rocznicy bitwy którą stoczyli powstańcy z Rosjanami w czasie powstania styczniowego. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w zabytkowej XVIII-wiecznej kaplicy podworskiej świętej Teresy w Ossie w intencji Ojczyzny i powstańców, poległych w bitwie stoczonej 10 lipca 1863 roku. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele życia politycznego, samorządowego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Na zakończenie mszy wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak przybliżył historię miejsca oraz bitwy stoczonej pod Ossą. Tuż po zakończonej mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli prowadzeni przez Orkiestrę Wojsk Obrony Terytorialnej, na cmentarz powstańców styczniowych w Ossie, na którym odbyła druga część uroczystości.  Odśpiewany został hymn państwowy, poświęcono odnowiony krzyż na cmentarzu oraz przemówili zaproszeni goście.

Jesteśmy tutaj, ponieważ czcimy i szanujemy pamięć naszych bohaterów. Zastanawiam się, dlaczego w 1863 r. tysiące naszych rodaków, w środku zimy rozpoczęło bój o Polskę. Odpowiedzią jest to, co kryje się pod pojęciem „patriotyzm”. Z miłości do ojczyzny, którą chcieli przywrócić do istnienia położyli na szali własne życie. Jak ważna musiała być dla nich Polska, jak wielkim była dla nich marzeniem, że porzucili rodziny, kariery, dostatek, plany na przyszłość i z siebie samych, tutaj pod Ossą, zbudowali nieprzebyty mur, o który rozbił się rosyjski szturm. Nie przejdziecie! – takie było ich przesłanie do obcych na polskiej ziemi carskich żołnierzy. Za cenę własnego życia chronili współbraci Polaków i ziemię, na której i my dzisiaj żyjemy. Wielka nasza mądrość polega na tym, że potrafimy słuchać autorytetów i budować przyszłość w oparciu o świadomość własnej historii. Jeśli tak się zachowamy, decydując wkrótce o dalszych losach Ojczyzny damy patriotom spod Ossy jeszcze jedno zwycięstwo. Wieczna pamięć i chwała bohaterom! – powiedział starosta przysuski Marian Niemirski.

Po wystąpieniach gości odbył się apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod pomnikiem powstańców w Ossie złożono biało – czerwone wieńce i wiązanki. Po krótkiej chwili uroczystości przeniosły się do Odrzywołu, gdzie odbyła się inscenizacja bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

Jarosław Bednarski

Skip to content