Studentki medycyny: Monika Konopka, Izabela Rayska – Farag i Patrycja Długosz podpisały umowy stypendialne i odebrały dyplomy gratulacyjne z rąk wicestarosty radomskiego Krzysztofa Kozery. Po uzyskaniu dyplomu lekarskiego, będą pracować w szpitalach w Iłży i Pionkach.

Program stypendialny dla studentów kierunków medycznych działa od 2021 roku. Powstał z inicjatywy starosty Waldemara Trelki, a za ustanowieniem takiego wsparcia dla przyszłych lekarzy zagłosowali radni Rady Powiatu. O stypendia wnioskują sami zainteresowani. Celem programu jest również docenienie najzdolniejszych studentów i zachęcenie ich do wyboru specjalizacji deficytowych oraz do przyszłej pracy w szpitalach, dla których Powiat Radomski jest organem nadzorującym, czyli placówek ochrony zdrowia w Pionkach oraz Iłży. Stypendyści deklarują, że po uzyskaniu dyplomu lekarskiego przepracują w nich dwa lata.

– Jesteśmy jedynym powiatem w województwie mazowieckim, który zdecydował się na takie stypendia. W sumie kosztowało to powiat ponad 400 tysięcy złotych. Efektem jest sześcioro stypendystów. Czas pokazał, że warto było. Mamy dwa szpitale w Iłży i Pionkach, gdzie warunki do pracy bardzo się poprawiły. Szpital w Pionkach to jedna z najnowocześniejszych placówek. Życzę, aby po skończeniu studiów praca była dla was wielką przyjemnością – mówił wicestarosta radomski Krzysztof Kozera.

W środę, 29 listopada w Starostwie Powiatowym w Radomiu trzy studentki podpisały umowy stypendialne z VII naboru. W uroczystości wziął również udział między innymi Kacper Stolarek, stypendysta I naboru.

– Chcę podziękować i pogratulować władzom powiatu radomskiego tej decyzji. Te pieniądze na pewno pomagają w kształceniu. Powiem na swoim przykładzie, że dzięki stypendium lżej było moim rodzicom. Zaopatrzyłem się w książki, sporo kosztowały mnie też dojazdy na uczelnię, a dzięki stypendium było mi łatwiej – mówił Kacper Stolarek.

Umowy stypendialne podpisały: Monika Konopka, Izabela Rayska – Farag oraz Patrycja Długosz. Pierwsza z nich chciałaby pracować na internie w szpitalu w Pionkach. Obecnie jest studentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Radomskiego. Stypendium pobierać będzie przez 18 miesięcy. Druga z nich kształci się w Lublinie i chciałby specjalizować się na oddziale rehabilitacji szpitala w Pionkach. Z kolei Patrycja Długosz również studiuje na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i zamierza specjalizować się na internie w szpitalu w Iłży. Obie będą pobierać stypendium przez 9 miesięcy.
W podpisaniu umów wzięły też udział Joanna Pionka, dyrektor szpitala w Iłży oraz Barnarda Dudek, szefowa szpitala w Pionkach.

Łącznie na stypendia lekarskie i pielęgniarskie w latach 2021-2024 przeznaczono pół miliona złotych z budżetu Powiatu Radomskiego.

– Jestem dumna, że powstała taka inicjatywa. Ze strony szpitala w Pionkach mogę tylko podziękować, że władze powiatu z Waldemarem Trelką na czele zaufały nam i zainwestowały w naszą placówkę. Przez wiele lat był to mały, zapomniany szpital, przeznaczony w zasadzie do zamknięcia. Przez ostatnie lata stworzono tutaj świetne warunki pracy. Teraz przyszedł czas na zainwestowanie w kadrę. Jestem wdzięczna, że tak wielu stypendystów zdecydowało się na Pionki, bo nie ma w Polsce placówki, który nie potrzebowałby szerszej kadry lekarskiej czy pielęgniarskiej. Warunki jakie możemy zaproponować to siedmiomilowy krok w porównaniu do tego, co było jeszcze kilka lat temu – powiedziała dyrektor Bernarda Dudek.

Skip to content