„Twórcy Powiatu Radomskiego. Fotografia” – wystawa pod takim tytułem uroczyście otwarta została w czwartek 6 marca w „Galerii na Piętrze” w Powiatowym Instytucie Kultury. Wydarzenie organizowane było w ramach pięciolecia placówki.
Natura, portrety, eksperymenty ze światłem, ludowe obrzędy i wiele innych. Trzeba przyznać, że wystawa zdjęć jest wyjątkowa, tak jak wyjątkowi są autorzy zdjęć. Podczas czwartkowego wernisażu mogliśmy oglądać prace Pawła Biedrzyckiego, Weroniki Dąbrowskiej, Anny Karolak, Weroniki Kupidury, Patrycji Tabor, Macieja Wojciechowskiego oraz kółka fotograficznego Szkoły Rolniczej w Chwałowicach z kolekcji ocalonej przez Jana Czarneckiego, zdigitalizowanej przez Łukasza Smagę. Warto zaznaczyć, że artyści tworzą, mieszkają, bądź urodzili się na terenie Powiatu Radomskiego. Każdy z nich z pokazał, że nasz powiat ma wiele atutów.
Kuratorem wystawy “Twórcy Powiatu Radomskiego. Fotografia” jest Mariusz Dański. Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Waldemar Trelka starosta radomski. W galerii można ją oglądać do końca miesiąca. Potem prace trafią między innymi do GOK w Wierzbicy.
KIM SĄ AUTORZY?
PAWEŁ BIEDRZYCKI – urodzony w 1990 r. w Radomiu. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi i Akademii Fotografii w Warszawie. Ukończył również program mentorski Sputnik Photos (2014/2015). W 2015 r. znalazł się w gronie 50 najlepszych młodych polskich fotografów w plebiscycie doc! photomagazine „Debiuty 2015”. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na co dzień mieszka i tworzy we Wrzosowie (gmina Jedlnia – -Letnisko).
WERONIKA DĄBROWSKA – szczególnie bliska jest jej fotografia portretowa. Uważa, że każde takie zdjęcie jest niczym podróż w głąb ludzkiej psychiki, gdzie emocje i historie opowiadane są za pomocą światła, cienia i subtelnych detali. Dużo miejsca wśród prac Dąbrowskiej zajmują portrety kobiet. Pracuje, jako specjalista ds. marketingu i promocji w Centrum Kultury i Turystyki w Iłży.
ANNA KAROLAK – z dziada, pradziada związana ze Skaryszewem. Miłośniczka rodzimego miasteczka. Regularnie publikuje na fb fotografie miasteczka w cyklu skaryszewskie FotANKI i tak opowiada o historii i dniu codziennym swojego miejsca na ziemi. Przez 28 lat pracowała w skaryszewskim MGOK, a teraz kontynuuje działalność społeczno – kulturalną organizując m.in. cykl warsztatów „Kreatywna Remiza”, wydarzeń sportowych.
PATRYCJA TABOR – studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Fotografia to jej największa pasja. „Skradła moje serce już ponad 10 lat temu. Mieszkam w urokliwej małej miejscowości Brzeziny, w powiecie radomskim, w samym sercu Puszczy Kozienickiej. Stawiam na fotografię naturalną, dokumentalną, nie koloryzuję rzeczywistości. Na moich zdjęciach staram się utrwalić prawdziwą historię” – pisze Patrycja.
WERONIKA KUPIDURA – ur. w 1998 r. w Pionkach. Artystka, fotografka, absolwentka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Obecnie pracuje w Branżowym Centrum Umiejętności nr 1 w Radomiu. „Sztuka od najmłodszych lat jest moją pasją i nieodłącznym elementem życia zawodowego. Szczególnie interesuje się fotografią i za pomocą aparatu staram się uchwycić ulotne chwile i emocje” – przyznaje Weronika. Poza działalnością artystyczną Kupidura angażuje się w sport. Jest sędzią piłki nożnej związanym z Komisją Sędziowską Radom. Prowadzi mecze zarówno w rozgrywkach męskich jak i kobiecych.
MACIEJ WOJCIECHOWSKI – fotografia jest jego wielką pasją od najmłodszych lat. Zrealizował kilka indywidualnych wystaw fotograficznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, corocznie uczestniczy tam w „Formatowaniu” (przeglądzie artystycznym twórców regionu). Absolwent Wydziału Artystycznego na kierunku fotografia na UMCS W Lublinie – (2016 r.), mieszkaniec Pionek. Pisze o sobie: „Nie mam określonego profilu fotograficznego. Cały czas poznaję fotografię, techniki tworzenia – od fotografii otworkowej, poprzez tradycyjną fotografię małoobrazkową analogową, aż do wielkiego formatu”. Wciąż szuka też sensu w tworzeniu obrazu fotograficznego. Stara się, aby by jego fotografie przyciągały spojrzenia widzów, zmuszały do interpretacji, refleksji. W wolnym czasie Wojciechowski tworzy miechy do aparatów wielkoformatowych, zbudował już ponad 10 sztuk aparatów otworkowych.