• 1kg papryki czerwonej
 • 10 dag papryki chilli
 • 1 łyżka soli
 • 1 szklanka cukru
 • 1/3 szklanki oleju
 • 200 ml przecieru pomidorowego
 • 1/3 szklanki octu jabłkowego
 • 3 ząbki czosnku
 • 2 listki laurowe
 • 3 ziarnka ziela angielskiego
  Paprykę oczyszczamy z gniazd, miąższ przepuszczamy przez maszynkę do mielenia, dodajemy sól, cukier, olej – mieszamy. Gotujemy na małym ogniu ok 20 min. Zdejmujemy z ognia i blenderujemy. Dodajemy przecier, ocet, liście laurowe, ziele angielskie i przeciśnięty czosnek. Gotujemy jeszcze 10 minut. Gorące wlewamy do słoika i pasteryzujemy 10 minut. Smacznego!
  PS. Potrawka z naszej polskiej papryki jest świetnym dodatkiem do różnego rodzaju mięs, wędlin, pasztetów. Poza okresem świątecznym sprawdzi się także jako świetny dodatek np. do pizzy lub lasagne.

KGW Bukowianki

KGW Bukowianki

Koło Gospodyń Wiejskich Bukowianki to organizacja funkcjonująca od grudnia 2018 roku, która powstała z inicjatywy sołtysa wsi Bukówno oraz przewodniczącego Rady Gminy Radzanów. W skład KGW Bukowianki wchodzi 38 członków. Wbrew nazwie, to nie tylko kobiety (gospodarne i wyjątkowe), ale także mężczyźni w różnym wieku.
– Jesteśmy organizacją wyjątkową pod różnymi względami, dlatego też w swoich szeregach mamy mężczyzn – naszych mężów, kolegów, sąsiadów. Czasami wsparcie siły fizycznej przydaje się przy organizacji wydarzeń i różnej działalności KGW – mówi Maria Kot, prezes Bukowianek.
Koło tworzą głównie rolnicy, nauczyciele i strażacy OSP. Terenem działania KGW Bukowianki jest piękna, zabytkowa miejscowość Bukówno znajdująca się na terenie gminy Radzanów w Powiecie Białobrzeskim. Głównym zajęciem zarobkowym mieszkańców jest uprawa papryki pod osłonami. – Jako przedstawicielki naszego Koła miałyśmy zaszczyt powitać w Białobrzegach Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który przyjechał na spotkanie z mieszkańcami. Niedawno nasze koleżanki spotkały się z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek. – wspominają prezes Maria Kot oraz skarbnik Martyna Trześniewska.
Bukowianki współpracują z OSP w Bukównie, z którymi współdzielą budynek, będący siedzibą KGW oraz OSP. W 2022 roku Koło aktywnie uczestniczyło w organizacji jubileuszu 100-lecia istnienia jednostki miejscowej straży pożarnej.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Koło spotka się na spotkaniu opłatkowym, każda z BUKOWIANEK przygotuje także wigilię i dania świąteczne w swoim domu. Jak mówią Panie z Bukówna – na ich stołach z oczywistych względów nie może zabraknąć akcentu paprykowego w świątecznych pieczonych mięsach, a także wędlinach czy pasztetach.

Skip to content