Nieprzewidywalne, zaskakujące, a czasami ostre… Tak mówią o sobie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Czilibabki z Kozłowa w gminie Radzanów w powiecie białobrzeskim, które od kilku lat aktywizują lokalną społeczność swojej miejscowości. Prezesem Koła jest Małgorzata Bednarska, która mówi nam o szerokim spektrum jego działalności.

Inicjatywa zapoczątkowana przez sołtysa wsi, spotkała się z akceptacją grupy pań z Kozłowa, które z werwą i energią rozpoczęły proces tworzenia Koła Gospodyń Wiejskich, rejestrując je w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tym samym od momentu powstania koła na terenie wsi, a także w okolicznych miejscowościach odbywają się warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzieła, spotkania integracyjne, ogniska, a także wyjazdy. Wszystko to możliwe dzięki dotacjom i środkom finansowym, o które zabiegają Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe ze wsi Kozłów.

– Trzeba wiedzieć gdzie szukać źródeł potencjalnego dofinansowania, jednak najważniejszy jest pomysł i chęć do działania. Wiele spraw było nowych, trzeba było poznać tajniki opracowywania wniosków, rozliczania dotacji. Jednak wszystko to przyczyniło się do rozwoju osobistego i zdobycia nowych doświadczeń – wspomina Małgorzata Bednarska, prezes KGW Czilibabki z Kozłowa.

Panie aktywnie uczestniczą w imprezach i wydarzeniach organizowanych nie tylko na terenie Ziemi Białobrzeskiej. Dotychczas swoją działalność zaprezentowały m.in. na Powiatowym Kiermaszu Kół Gospodyń Wiejskich (edycja wielkanocna i bożonarodzeniowa), Dożynkach Gminnych w Radzanowie i Bukównie, Pikniku Integracyjnym dla osób z niepełnosprawnościami w Dobieszynie i Białobrzegach, a także na Dożynkach Wojewódzkich w Muzeum Wsi Radomskiej. 

Z uwagi na uwarunkowania terenu i funkcjonowanie Koła Gospodyń w zagłębiu paprykowym, znaczna część przetworów wykonana jest z warzyw wyhodowanych we własnych gospodarstwach rolnych. To właśnie Czilibabki wiedzą jak najlepiej przyrządzić dania z papryki, cukinii i innych warzyw uprawianych pod osłonami. Przysmaki, pochodzące z Kozłowa są znane na Ziemi Białobrzeskiej, a próbkę umiejętności kulinarnych Czilibabek otrzymał nawet Prezydent RP Andrzej Duda. Kosz przetworów został mu przekazany podczas spotkania z mieszkańcami powiatu białobrzeskiego na rynku w Białobrzegach.

– Wiele ciekawostek, a także przepisy na potrawy kulinarne można odnaleźć na naszym profilu facebookowym „KGW Czilibabki” – dodaje Małgorzata Bednarska.

Skip to content