Jak co roku w powiecie kozienickim świętowano odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Zarówno w szkołach średnich, podstawowych i przedszkolach organizowane były wieczornice, apele i akademie. Były wystąpienia okolicznościowe i składanie kwiatów w miejscach pamięci. Organizatorami wydarzenia byli Gmina Kozienice i Starostwo Powiatowe w Kozienicach.

Obchody 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kozienicach były największą uroczystością w powiecie i zgromadziły setki mieszkańców. Rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie w kwaterze Legionistów delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Były wśród nich: delegacja Powiatu Kozienickiego na czele ze Starostą Kozienickim Krzysztofem Wolskim, Wicestarostą Małgorzatą Bebelską i Przewodniczącym Rady Powiatu Włodzimierzem Stysiakiem, delegacja Gminy Kozienice z Burmistrzem Piotrem Kozłowskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Rafałem Suchermanem, przedstawiciele środowisk kombatanckich, szkół, zakładów pracy, związków zawodowych i stowarzyszeń.

Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona została w kościele pw. Świętej Rodziny w Kozienicach.

Po nabożeństwie w uroczystym przemarszu prowadzonym przez ułanów z 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko, Szwadronu Ziemi Kozienickiej i Orkiestrę Dętą OSP z Kozienic, licznie zgromadzone poczty sztandarowe, rekonstruktorzy z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, harcerze, delegacje z wiązankami kwiatów, goście honorowi oraz mieszkańcy powiatu kozienickiego z biało-czerwonymi kotylionami oraz małymi flagami w dłoniach przeszli na plac przy Pomniku Niepodległości, gdzie odbyła się dalsza część obchodów, którą rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Po hymnie, ks. Krzysztof Wróbel odmówił modlitwę przed Pomnikiem. Następnie głos zabrali gospodarze uroczystych obchodów, czyli burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz starosta powiatu kozienickiego Krzysztof Wolski. Potem przy Pomniku Niepodległości kwiaty złożyło ponad 40 delegacji, oddając w ten sposób hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny. Wartę honorową na cmentarzu i przed Pomnikiem Niepodległości pełnili rekonstruktorzy z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego. Na zakończenie obchodów zebrani wysłuchali pieśni patriotycznej „Pierwsza Brygada” w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Kozienicach. Tego dnia w Kozienickim Centrum Kulturalno-Artystycznym odbył się również koncert „Niepodległa Nuta” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.

Delegacja Powiatu Kozienickiego składa kwiaty przy Pomniku Niepodległości

Delegacja Powiatu Kozienickiego składa kwiaty przy Pomniku Niepodległości

Święto Niepodległości - przemarsz w asyście 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko

Święto Niepodległości – przemarsz w asyście 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko

Skip to content