11 listopada w Kozienicach odbyły się coroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęła je uroczystość na cmentarzu parafialnym, gdzie po modlitwie odmówionej przez księdza dziekana Władysława Sarwę, proboszcza parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach, w kwaterze Legionistów zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Były wśród nich: delegacja Powiatu Kozienickiego na czele ze starostą Krzysztofem Wolskim, wicestarostą Małgorzatą Bebelską, członkiem Zarządu Markiem Kucharskim i skarbnikiem powiatu Kamilem Banasiem, jak również delegacja gminy Kozienice z burmistrzem Piotrem Kozłowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Rafałem Suchermanem, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich, szkół, zakładów pracy, związków zawodowych i stowarzyszeń. 

Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona została w kościele pw. Świętej Rodziny. Po nabożeństwie w uroczystym przemarszu, prowadzonym przez 22 Pułk Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisku Szwadron Ziemi Kozienickiej oraz Orkiestrę Dętą OSP w Kozienicach, wszyscy uczestnicy wraz z licznie zgromadzonymi pocztami sztandarowymi i delegacjami z wiązankami kwiatów udali się na plac przed Pomnikiem Niepodległości, gdzie odbyły się dalsze uroczystości patriotyczne. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz po modlitwie odmówionej przez księdza Dariusza Sałka proboszcza parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach, głos zabrali gospodarze uroczystości burmistrz Piotr Kozłowski oraz starosta Krzysztof Wolski.

Przy pomniku kwiaty złożyło ponad 40 delegacji, oddając w ten sposób hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny. Wartę honorową na cmentarzu i przed Pomnikiem Niepodległości pełnili harcerze, członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.       Obchody zakończył koncert „Niepodległa Nuta” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach. Organizatorami 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości byli Gmina Kozienice i Starostwo Powiatowe w Kozienicach.

Skip to content