– To inwestycja 20-lecia w Powiecie Radomskim, realizacja marzeń wielu pokoleń mieszkańców Pionek – mówił m.in. starosta radomski Waldemar Trelka podczas uroczystości podpisania umowy na trzeci, ostatni etap prac przy budowie nowoczesnego szpitala powiatowego w Pionkach. Prace przy modernizacji najstarszych budynków szpitala przy ul. Niepodległości o wartości ponad 13 milionów złotych zrealizuje radomska firma Arbud Investments.

W połowie października w Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano umowę z wykonawcą ostatniego etapu prac przy rozbudowie szpitala powiatowego w Radomiu. Wykonawcę, spółkę Arbud Investments, reprezentowali prezes Rafał Makowski oraz Krzysztof Maj, kierownik budowy szpitala w Pionkach.

Polski Ład w praktyce

Przedmiotem umowy jest rewitalizacja i modernizacja najstarszych obiektów szpitalnych, czyli budynków apteki i dawnej chirurgii. W tym ostatnim będą mieścić się m.in. biura dyrekcji oraz laboratorium i inne pomieszczenia administracyjne. Na ten cel samorząd Powiatu Radomskiego otrzymał 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Szacowana wartość inwestycji to blisko 13,5 miliona złotych. Same prace budowlane mają kosztować 12,2 miliona, zaś kolejne 1,2 miliona zostanie przeznaczone na zakupy niezbędnego wyposażenia obiektów.

– Cieszę się, że mogliśmy działać w biało-czerwonej drużynie, że dzięki wsparciu naszych parlamentarzystów, udało się pozyskać niezbędne fundusze na budowę i wyposażenie nowego szpitala w Pionkach, w sumie ponad 45 milionów złotych z budżetu państwa oraz funduszy celowych. Z kolei Powiat Radomski przeznaczył na budowę blisko 31,5 miliona złotych. Cieszy mnie wsparcie lokalnych samorządów, czyli miasta oraz gminy Pionki, które w sumie przekazały na budowę 2,95 miliona złotych, za co bardzo serdecznie dziękuję radnym i włodarzom. My tego szpitala nie zabierzemy przecież do Radomia, tylko będzie służył mieszkańcom Pionek i okolic, będąc w dodatku jednym z największych pracodawców w mieście – mówi starosta Waldemar Trelka.

100 milionów dla Pionek

Jak zauważył starosta, budowa szpitala będzie kosztować blisko 80 milionów złotych, ale to nie wszystkie pieniądze, jakie otrzymał i jeszcze ma otrzymać pionkowski szpital.

– 12,5 miliona złotych z budżetu powiatu w formie pożyczek zostało przeznaczone na zapewnienie płynności finansowej placówki, przez co możliwa była spłata największej części zadłużenia,  między innymi wobec dostawców. Kolejne 8 milionów złotych chcemy zainwestować w sprzęt medyczny, czyli rezonans magnetyczny, artroskop i aparat rentgenowski, tak zwane ramię C. Składaliśmy wnioski do programu marszałkowskiego i bardzo chciałbym podziękować panu marszałkowi Adamowi Struzikowi za wsparcie dla szpitala w Pionkach, ale niestety mimo dwukrotnie składanych wniosków, nie otrzymaliśmy nawet złotówki na szpital w Pionkach. Będziemy więc składać wnioski do rezerwy ogólnej budżetu państwa, bo dotychczasowa praktyka i bardzo duże wsparcie naszych parlamentarzystów, w tym pana marszałka Stanisława Karczewskiego i pana ministra Marka Suskiego, pokazują, że rządowe wsparcie jest o wiele bardziej realne niż wszelkie mazowieckie instrumenty wsparcia – jak ja to mówię „niedorozwoju” Mazowsza – dodał Waldemar Trelka, podkreślając, że łączne inwestycje powiatu w szpital w Pionkach przekroczą kwotę 100 milionów złotych, wliczając w to nakłady planowane na 2023 rok.

W październiku 2019 roku władze powiatu podjęły decyzję o budowie nowego szpitala w Pionkach. W maju 2020 roku była gotowa koncepcja i projekt, a w sierpniu 2020 roku ruszyła budowa pierwszego pawilonu, czyli pawilonu zabiegowego. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w marcu 2021 roku, a więc sama budowa trwała niewiele ponad rok. W styczniu 2021 roku mieliśmy już zabezpieczone pełne finansowanie na budowę drugiego budynku, czyli pawilonu zachowawczego. Budowa tego dwupiętrowego obiektu jest prowadzona bardzo dynamicznie i zgodnie z harmonogramem, a prace budowlane mają zakończyć się w lutym 2023 roku. Podpisano już również umowę z radomską spółką Arbud Investments, która wykona III etap prac, czyli rewitalizację i modernizację najstarszych budynków szpitalnych z terminem realizacji do jesieni 2023 roku.

Pionki - szpital

Posłowie i radni o inwestycji

– Stary szpital był malutki, wręcz z ubiegłego stulecia i już nie spełniał obecnych wymogów. Dziś mamy wykończoną część szpitala w najwyższym standardzie. 100 milionów złotych to historyczna inwestycja w dziejach powiatu, a przypomnę, że powiaty mają dość skromne budżety, więc znalezienie tak wielkich środków na taką inwestycję, to naprawdę mistrzostwo świata.

Marek Suski

Poseł

– Dopiero „dobra zmiana” w zarządzaniu powiatem pozwoliła na bardzo szybką realizację tej inwestycji. Szpital posiadał wspaniałą kadrę, która pracowała w warunkach urągających jakimkolwiek standardom, brakowało nawet windy, a pacjenci byli wnoszeni na salę operacyjną. Dzisiaj ten szpital staje się perełką powiatu i regionu, jest to ważne miejsce pracy dla wielu mieszkańców tych okolic.

Anna Kwiecień

Poseł

– Budowa nowego kompleksu szpitalnego w Pionkach to potężna inwestycja, których wciąż brakuje w regionie radomskim. Wielkie słowa podziękowania dla władz powiatu radomskiego i wszystkich radnych za podjęcie tej odważnej decyzji. Nie było jasne czy i w jakiej ilości uda znaleźć się środki zewnętrzne, ale udało się, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera samorządy przy realizacji tego rodzaju projektów.

Artur Standowicz

Wicewojewoda mazowiecki

– Mam ogromną przyjemność pracować z Radą, z którą wspólnie udało nam się doprowadzić do tego, że w sumie 100 milionów złotych idzie na szpital w Pionkach, a przecież mamy również drugi szpital w Iłży, o który też dbamy, który też remontujemy i przeznaczamy na ten cel niemałe pieniądze. Mamy drogi powiatowe, które przebudowujemy, mamy świetne placówki edukacyjne, a wszystko to udaje się utrzymać i rozwijać właśnie dzięki mądrym decyzjom radnych i zarządu powiatu.

Krzysztof Murawski

przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego

– Bardzo dużo pracy w powstanie tego szpitala włożył również radny powiatowy Zbigniew Dziubasik. My jako miasto dokładamy się do tej inwestycji i mam nadzieję, że dołożymy swoją kolejną cegiełkę do budowy tego szpitala.

Tomasz Łyżwa

radny, przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Pionkach

Skip to content