Koniec roku to również dobry czas na podsumowania. To było bardzo dobre 12 miesięcy jeśli chodzi o budowę i modernizację dróg. Kończą się kluczowe inwestycje.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia powinno być przejezdne rondo w Kowali. To największa tegoroczna inwestycja drogowa Powiatu Radomskiego. Skrzyżowanie w Kowali nazywane było “feralnym”. Liczba przykrych zdarzeń drogowych była tak duża, że zmusiła do zmian organizacji ruchu w tym miejscu. Teraz będzie o wiele bezpieczniej. Ma być oświetlenie, mają być przejścia dla pieszych. Rondo, budowane przez Powiat Radomski ma być wizytówką miejscowości.

Przypomnijmy, że inwestycja będzie kosztować około 3,4 miliona złotych, ale Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych pozyskał na ten cel 800 tysięcy złotych. Prace wykonuje firma Budromost ze Starachowic. Wszystko idzie zgodnie z planem, nie ma żadnych opóźnień i powinny się one zakończyć tuż przed Bożym Narodzeniem.

Nowy odcinek w gminie Jedlińsk
W czwartek, 3 listopada uroczyście otwarta została droga powiatowa Lisów – Wierzchowiny w gminie Jedlińsk. Jest teraz równo, bezpiecznie zarówno dla kierowców jak i pieszych. Modernizacja kosztowała 1,56 mln zł, a nowy asfalt położono na długości 1363 metrów. Pobocza zostały umocnione kruszywem, wyremontowano też rowy odwadniające i przepusty. Przebudowę sfinansowano w całości z budżetu powiatu. Nowa, równa szosa ciągnie się od skrzyżowania z drogą powiatową, Jedlińsk – Bartodzieje, do wiaduktu kolejowego.

W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi, starosta radomski Waldemar Trelka, a także wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Rady Powiatu, w tym radnych powiatowych Agnieszki Pasek, Mariana Wikło i Teodozji Bień czy radnych Gminy Jedlińsk. Świeżo wyremontowaną drogę poświęcił ksiądz Czesław Sobolewski. proboszcz parafii w Lisowie.

– Czas zrobił swoje i stan tej drogi pozostawiał wiele do życzenia. Teraz komfort jazdy się poprawił, a wierzę, że również bezpieczeństwo. Jestem przekonany, że jeśli tylko będą środki finansowe, będziemy wraz z powiatem sięgać po kolejne pieniądze i odnawiane będą kolejne odcinki – mówił wójt Kamil Dziewierz.

Równa jezdnia z Przytyka do Kożuchowa
Droga powiatowa Przytyk – Kożuchów to kolejna duża inwestycja, realizowana przez władze Powiatu Radomskiego. Połowa pieniędzy przeznaczonych na tą drogę pochodzi z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Jednocześnie gmina Przytyk zadeklarowała udzielenie pomocy finansowej w wysokości – 2 130 000,0 zł. Termin zakończenia to również jest grudzień 2022, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że w ramach zadania zostanie wykonane miedzy innymi: poszerzenie jezdni do 6 metrów, budowa chodnika o długości 850 metrów, zabezpieczenie skarpy naprzeciwko kościoła poprzez budowę muru oporowego. Powstanie także kanał technologiczny, a także zostaną zlikwidowane kolizje branży energetycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej. Oprócz tego wykonawca zbuduje kanalizację deszczową i odwodnienie drogi, jej oznakowanie poziome i pionowe, a także przebuduje skrzyżowania z drogami gminnymi i wykona istniejące zjazdy z działek indywidualnych i publicznych.

Inwestycje w gminach Kowala, Wolanów i Wierzbica
Jest już gotowy 300 metrowy odcinek Augustów – Kowala. Koszt tej inwestycji to 344 tysiące złotych.
Nieco dalej, kierując się w stronę gminy Wierzbica, pojedziemy już nowiutkim odcinkiem przez miejscowość Rzeczków do Wierzbicy. Koszt remontu to blisko 2,2 mln zł, a nowy odcinek tam położono na długości 1290 metrów.
Dobrą wiadomością jest również to, że nowa nawierzchnia położona jest na odcinku Wolanów – Kończyce. Chodzi o 1240 metrów asfaltu, a w tym przypadku remont kosztował 1,75 mln złotych.

– Pieniądze na wszystkie wyremontowane odcinki pochodzą z budżetu Powiatu Radomskiego, łącznie to ponad 4 miliony złotych. W praktyce są to całkowicie nowe drogi z nową nawierzchnią i utwardzonymi poboczami, a przy okazji remontowane są lub wymieniane pozostałe elementy infrastruktury drogowej – podsumowuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Uroczyste otwarcie drogi z Antoniowa do Iłży
Pod koniec paźziernika uroczyście oddano do użytku nowy odcinek drogi powiatowej z Iłży do Antoniowa. Powstał prawie czterokilometrowa, szeroka jezdnia z ciągiem pieszo rowerowym. Uroczystość otwarcia drogi odbyła się obok Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach.

Parlamentarzyści, starosta radomski, radni, władze gminy Iłża, nieprzypadkowo spotkali się właśnie tam. To właśnie podopieczni tej placówki, ich rodzice, okoliczni mieszkańcy najczęściej korzystają z tej drogi. To przede wszystkim z myślą o ich bezpieczeństwie postanowiono całkowicie rozbudować odcinek szosy z Iłży do Antoniowa. To dokładnie 3807 metrów. Cały remont kosztował 6,7 mln zł, z czego Powiat Radomski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w kwocie 2,36 mln zł. Natomiast 500 tys zł dołożył Urząd Miasta i Gminy w Iłży. Ruchliwa i niebezpieczna dotąd jezdnia, została poszerzona do sześciu metrów. Stworzono ciąg pieszo – rowerowy, przebudowano skrzyżowania, pojawiło się też oznakowanie poziome i pionowe. Inwestycję realizowała firma Budromost ze Starachowic.

– Bez tych środków zewnętrznych, bez rządowego programu budowy dróg nie byłoby możliwe realizowanie tych wszystkich remontów. Dlatego chylę czoła przed naszymi parlamentarzystami, którzy mocno się starają, aby takie inwestycje powstawały. Cieszymy się szczególnie, że tutejsze dzieci będą bezpieczne idąc do szkoły – mówi podczas otwarcia inwestycji, Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego.

Warto zaznaczyć, że droga została otwarta kilka tygodni przed terminem. Poseł Marek Suski przypomniał, że to z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości powstał program, dzięki któremu od kilku lat udaje się poprawić stan dróg lokalnych.

– Jechaliśmy tą drogą i jestem pełen uznania. Droga, piękna szeroka, ze ścieżką rowerową, chodnikiem. Widać, że pięknie wykonana. W tym przypadku trzeba też pochwalić dobrą współpracę samorządów, bo nie wszędzie jest to możliwe. Tutaj świetnie współpracowała gmina Iłża ze Starostwem w Radomiu. Ukłony i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji – mówiła Anna Kwiecień.

Kończy się budowa ronda w Kowali

Kończy się budowa ronda w Kowali

Budowa odcinka z Rzeczkowa do Wierzbicy jest już zakończona

Budowa odcinka z Rzeczkowa do Wierzbicy jest już zakończona

Trwa budowa nowego odcinka z Przytyka do Kożuchowa

Trwa budowa nowego odcinka z Przytyka do Kożuchowa

Niedawno uroczyście otwarto nową drogę z Wierzchowin do Lisowa, na terenie gminy Jedlińsk<br />

Niedawno uroczyście otwarto nową drogę z Wierzchowin do Lisowa, na terenie gminy Jedlińsk

Nowa droga w Chwałowicach

Nowa droga w Chwałowicach

Odcinek drogi z Iłży do Antoniowa został uroczyście otwarty

Odcinek drogi z Iłży do Antoniowa został uroczyście otwarty

Skip to content