Przedstawiciele samorządów powiatowych z regionu radomskiego wzięli udział w otwarciu nowej siedziby Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w nowym budynku przy ulicy Wierzbickiej w Radomiu. Pomieszczenia są tam przestronne, wygodne i przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

W prezentacji nowej siedziby wzięli udział wicestarosta przysuski Marek Kilianek wraz z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Beatą Pawlik, starosta szydłowiecki Robert Górlicki z wicestarostą Anitą Gołosz i dyrektor PCPR Marią Michalską, wicestarosta białobrzeski Bartłomiej Kowalczyk z dyrektor PCPR Teresą Gołębiowską, a także wicestarosta zwoleńska Kinga Kołaga z dyrektor PCPR Barbarą Śliwą.

– Zespół jest jednym z większych w kraju, drugi po Warszawie, a największy w województwie mazowieckim. Wydajemy około 8 tysięcy orzeczeń rocznie. Nasz nowy budynek jest teraz większy i spełnia wymogi obsługi osób niepełnosprawnych, którym należy się większy szacunek ze strony społeczeństwa i ze strony władz samorządowych, bo i tak te osoby są dotknięte przez los – mówił Łukasz Mierzejewski, dyrektor Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu.

– Szczęśliwa siódemka – tak kojarzy mi się te siedem powiatów, które chcą ze sobą współpracować. Robimy to zresztą od wielu lat, dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy chcą współpracować w zakresie obsługi niepełnoprawnych mieszkańców. Realizując to zadanie wspólnie oszczędzamy pieniądze, ale też profesjonalizujemy obsługę naszych mieszkańców – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

– Jednym z problemów mniejszych powiatów są trudności w pozyskaniu orzeczników, czyli lekarzy i specjalistów. Dzięki temu, że współpracujemy, te problemy zostały skutecznie rozwiązane – dodał Bartłomiej Kowalczyk, wicestarosta powiatu białobrzeskiego.

Od sierpnia 2024 roku Zespół funkcjonuje w nowym lokalu przy ul. Wierzbickiej 26/44 w Radomiu. Koszt wynajmu jest pokrywany z budżetów obsługiwanych powiatów. Pomieszczenia dla klientów mieszczą się na parterze budynku i spełniają warunki dla osób niepełnosprawnych. Jest podjazd dla osób poruszających się na wózkach. Zespół posiada cztery pokoje administracyjno-biurowe oraz sekretariat, który obsługuje osoby niepełnosprawne w zakresie przyjmowania wniosków oraz wydawania legitymacji i kart parkingowych.

Obiekt posiada też dwie poczekalnie z krzesłami oraz duży stół, umożliwiający wypełnianie wniosków. Dla osób niepełnosprawnych wydzielone są dwie toalety. Odrębne pomieszczenia stanowią gabinet lekarski i pokój dla specjalisty, w których odbywają się posiedzenia składów orzekających. Zespół posiada też pięć pomieszczeń przeznaczonych na archiwum, gdzie jest przechowywana dokumentacja orzecznicza. Całość jest wyposażona w niezbędny sprzęt medyczny oraz sprzęt informatyczny.

Co robi PZOON?

Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności działa w strukturach Starostwa Powiatowego w Radomiu od 2000 roku, a zatem już 24 lata i jest powołany do realizacji zadań administracji rządowej w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami. Zespół zajmuje się obsługą mieszkańców w zakresie wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności dorosłych, młodzieży i dzieci, a także legitymacji i kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz uprawnionych do tego placówek pomocy społecznej. Na podstawie stosownych porozumień z innymi samorządami regionu radomskiego, Zespół obsługuje tereny powiatów: radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego, szydłowieckiego i  zwoleńskiego.

    Skip to content