W sobotę, 14 września przez Powiat Radomski przeszły burze z gwałtownymi ulewami, a nawet trąba powietrzna. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Jedlińsk. Tam od razu ruszyła pomoc dla poszkodowanych. Najważniejsze, że nikt nie zginął.
Gwałtowne zjawiska atmosferyczne skupiły się na gminie Jedlińsk, nad którą lokalnie przeszła trąba powietrzna. Doszło tam do zerwania dachów na wielu budynkach oraz dużych zniszczeń w dobytku oraz okolicznych lasach. Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk, natychmiast powołał zespół zarządzania kryzysowego i zaangażował się w akcję ratunkową. Na miejsce przyjechali też bardzo szybko komendant miejski PSP Łukasz Szymański i jego zastępca Piotr Chłopicki oraz komendant miejski policji insp. Robert Janik. Pojawił się również wicewojewoda Patryk Fajdek.
Biuro Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu zadbało z kolei o koordynację działań logistycznych. Zostało zorganizowane zaopatrzenie w dwóch sklepach, które dla ratowników były czynne przez 24 godziny na dobę, zabezpieczono również dostawy paliwa.
W poniedziałek w Urząd Gminy w Jedlińsku odbyło się podsumowanie pracy gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Najważniejszą informacją było to, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał (brak osób poszkodowanych). Łącznie na terenie pięciu miejscowości: Wierzchowiny, Kruszyna, Jeziorno, Boża Wola oraz Urbanów zostało w całości lub w części uszkodzonych: 9 budynków mieszkalnych, 29 budynków gospodarczych, hydrofornia, panele fotowoltaiczne oraz ciągnik, który był zaparkowany w uszkodzonej stodole.
W sobotę zadysponowano na miejsce 17 pojazdów z jednostek państwowej straży pożarnej oraz 34 strażaków, a także 33 pojazdy i 110 strażaków z ochotniczych straży pożarnych. Jednocześnie były też skierowane patrole policji do zabezpieczenia terenu działań. W niedzielę zadysponowano tam 5 wozów PSP i 5 OSP, w sumie kilkudziesięciu strażaków. Strażacy w trakcie sobotniej interwencji musieli też usuwać powalone drzewa. Najwięcej było ich w miejscowości Boża Wola, gdzie zablokowana było aż 300 metrów odcinka drogi, którą dojeżdżali do zdarzenia.
Benadetta Nędzi, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu: – Alert RCB dotyczy wszystkich zdarzeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu, które prognozuje działające całodobowo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB otrzymują n na telefony komórkowe wszystkie osoby przebywające na obszarze potencjalnego zagrożenia. Niestety nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć, często silny wiatr może powalić np. uszkodzone drzewo w jednej z miejscowości, a w położonej tuż obok już nie. Mimo wszystko należy zastosować się do treści zawartych w wiadomości SMS, aby uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki.