Po pięciu latach przerwy, na lotnisku w Radomiu odbywały się pokazy lotnicze Air Show 2023, największe w Polsce i jedne z większych w Europie. Podczas dwudniowej imprezy zaprezentowali się najlepsi polscy i zagraniczni piloci wojskowi i cywilni.

W imprezie brali udział piloci z wielu krajów, a widzowie mogli zobaczyć m.in. myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”, SAAB JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, Rafale Solo Display z Francji oraz F-16 z Danii. W powietrzu zaprezentował się zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II. Było też wiele samolotów historycznych, jak na przykład polskie przedwojenne konstrukcje RWD-5 oraz RWD-10, czy P-51 Mustang, legendarny amerykański myśliwiec z czasów II wojny światowej.

Atrakcją dla widzów był najnowszy nabytek polskich Sił Powietrznych, czyli południowokoreański samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą. Podczas Air Show oglądaliśmy też statki powietrzne, pozostające na wyposażeniu Sił Powietrznych. To m.in.: zespół akrobacyjny Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, myśliwce MiG-29 i SU-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, czy F-16 Tiger Demo Team z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pokazane zostały samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabrakło śmigłowców Mi-2, W-3 Sokół, Mi-8, SW-4 Puszczyk i Mi-24, czy też transportowców C-130 Hercules i CASA C-295M. Nowością były dwa najnowsze śmigłowcowe nabytki polskiej armii, czyli wielozadaniowe maszyny AW-101 i AW-149.

Na zakończenie pierwszego dnia pokazów odbyły się niesamowite, pierwsze w historii Air Show, pokazy nocne. Na tle księżyca zaprezentował się m.in. transportowy C-130 Hercules, który odpalił cały zasobnik jasnobiałych flar, a także grupa motoparalotniarzy Flying Dragons Team i duet Aerosparx.

Już dzisiaj zapraszamy do Radomia 30 i 31 sierpnia 2025 r. na największe pokazy lotnicze w tej części Europy. Tymczasem za nami Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023, czyli dwa dni pełne emocjonujących chwil dla miłośników lotnictwa, sprzętu wojskowego , rodzinnej atmosfery, a nawet dla fanów czterech kółek. Zachwycający kunszt pilotów, niezwykłe maszyny – w tym najnowsze nabytki polskiej armii – i doskonała publiczność, która do Radomia przybyła z wielu miejsc Polski i Europy sprawiły, że tegoroczne AirShow zapisze się jako jedno z największych w historii pokazów. Dzięki ciężkiej i oddanej pracy wielu osób – przede wszystkim organizatorów, kontrolerów przestrzeni powietrznej i Portu Lotniczego Warszawa-Radom, żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk, służb medycznych, policji, straży pożarnej i miejskiej, służb miejskich i pracowników komunikacji publicznej oraz wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić – na niebie i na ziemi było nie tylko arcyciekawie, ale przede wszystkim bezpiecznie.
Wojciech Skurkiewicz

Wiceminister obrony narodowej

Skip to content