W sobotę, 23 listopada w przysuskim Domu Kultury miało miejsce bardzo ważne wydarzenie kulturalne. Byliśmy świadkami Zakończenia Roku Oskara Kolberga wręczenia po raz pierwszy nagrody Mazowiecki Laur Oskara Kolberga. Wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum Wsi Radomskiej i jego filię – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze mogło być świętem naszej lokalności i takie być powinno. Okazało się niestety, że stało się trochę inaczej.
Spotkanie bardzo sprawnie poprowadził Piotr Bednarczyk. Przemawiali: Ilona Jaroszek – Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Adam Pałgan – Burmistrz Miasta i Gminy Przysucha, Justyna Plaskota – Kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, która także przedstawiła ciekawą prezentację dokumentującą wydarzenia odbywające się w ramach Roku Kolbergowskiego i Aneta Oborny – Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, która była przewodniczącą jury konkursu na Mazowiecki Laur Oskara Kolberga.
Laur przyznano w kilku kategoriach mieszczących się pod wspólnym tytułem „Twórczość ludowa” oraz „Kustosz tradycji”. Został on przyznany działającym na Mazowszu artystom i animatorom kultury za ich wkład w ochronę oraz promocję dziedzictwa kulturowego województwa mazowieckiego. Na scenę najpierw zaproszono wszystkich nominowanych do nagrody, a następnie laureatów. Nagrodę otrzymali: Rozalia Siwiec z Iłży – otrzymała nagrodę w kategorii rękodzieło, Stanisław Ropiak – został wyróżniony laurem w kategorii plastyka obrzędowa, Ewa Ziętek – laur w kategorii taniec ludowy, Jan Kmita – otrzymał laur za mistrzostwo w dziedzinie sztuka ludowa, Wioleta Fijałkowska, liderka zespołu Guzowianki – okazała się być najlepszą na Mazowszu kustosz tradycji, a Piotr Sikora – otrzymał nagrodę specjalną Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha za rękodzieło ludowe.
Na zakończenie z pięknym koncertem wystąpił Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia. Wszystkim nominowanym i wyróżnionym Mazowieckim Laurem Oskara Kolberga należą się gratulacje i wielkie podziękowania za pielęgnowanie i propagowanie naszego, polskiego, lokalnego dziedzictwa. Dzięki Państwa pasji i sztuce wszyscy jesteśmy Polakami.
Wydarzenie ze swojej natury kulturalne rozjechało się w trakcie przebiegu z zasadami kultury. Na uroczystość zaproszono przedstawicieli samorządu powiatowego, ale nie dano im okazji przekazania kilku ciepłych słów bohaterom dnia. Sekretariat Starostwa zwracał się przed imprezą z prośbą o umożliwienie wystąpienia swojego reprezentanta w trakcie gali. Obecny w Domu Kultury Krzysztof Wochniak, Przewodniczący Rady Powiatu bezpośrednio przed rozpoczęciem gali prosił organizatorów o umożliwienie mu odczytania listu od władz powiatu do obecnych artystów i widzów. Jednak nie został poproszony na scenę i nie miał takiej możliwości. (…) Dlaczego Przewodniczący Rady Powiatu nie mógł przekazać tych słów uczestnikom gali? Warto na nie odpowiedzieć – bo to, co miało tam miejsce, to ani polityka, ani też kultura.
List do nagrodzonych twórców
Z ogromną radością zwracam się do Państwa w tym szczególnym dniu, który wieńczy obchody Roku Kolbergowskiego, w 210 rocznicę urodzin tego wielkiego człowieka nauki – „Kolekcjonera kultury”. Mijający rok to był wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy okazję przypomnieć sobie dziedzictwo i wkład Oskara Kolberga w naszą kulturę. Oskar Kolberg to postać niezwykła, która dzięki swojej pasji, wytrwałości i miłości do polskiego folkloru zostawiła wspaniałe świadectwo bogactwa dorobku kulturowego polskiej wsi i jej mieszkańców. Jego praca – dokumentowanie muzyki, tańców, obrzędów i zwyczajów – nie tylko utrwaliła tradycje naszych przodków, ale także zainspirowała kolejne pokolenia do troski o lokalną tożsamość i dziedzictwo kulturowe. Dzisiaj ten proces jest coraz bardziej widoczny. Dziesiątki młodych artystów zafascynowanych dorobkiem Kolberga, ale przede wszystkim niezwykłą jakością przeniesionego przez czas dziedzictwa kulturowego, zagłębia się w ten obszar sztuki i tworzy w oparciu o niego dzieła niezwykłe. Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do refleksji nad tym, jak ważne jest pielęgnowanie korzeni, które definiują nas jako wspólnotę. Rok Kolbergowski przypominał, że kultura ludowa to nie tylko przeszłość – to także fundament, na którym możemy budować przyszłość. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim organizatorom, artystom, nauczycielom, animatorom kultury i uczestnikom wydarzeń, które wspólnie mieliśmy zaszczyt przeżywać się w ramach Roku Kolbergowskiego. Państwa zaangażowanie, kreatywność i oddanie sprawiły, że mogliśmy wspólnie doświadczyć piękna naszej kultury w jej najczystszej postaci. Życzę Państwu, aby ta inspiracja towarzyszyła Wam także w przyszłości. Niech miłość do tradycji i twórczości ludowej będzie nieustającym źródłem siły, radości i jedności. Rok Kolbergowski, co prawda dobiega końca, ale jestem przekonany, że zostawia po sobie w nas nowy początek – czas nierozerwalnego związania z tym, co piękne, polskie i co płynie wprost z naszej tradycji. (…)