Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie rozłożone zostały na dwa dni. 

W poniedziałek, 7 listopada, odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich, w którym wzięły udział wszystkie klasy 0- 8, harcerze i członkowie zespołu wokalno – tanecznego „Zakrzewiaki”. Poszczególne grupy zaprezentowały wybrane pieśni legionowe, powstańcze oraz lekkie piosenki żołnierskie. Dzięki tekstom wyświetlanym na rzutniku, cała szkoła mogła włączyć się do wspólnego śpiewania. Uczniowie poznali również historie poszczególnych utworów, o których opowiadali prowadzący koncert harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Karola Wojtyły. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami i okrzykami harcerskimi. Część uczestników koncertu przygotowała własny akompaniament i wystąpiła w przepięknych strojach z epoki. 
10 listopada, w drugim dniu obchodów, uczniowie klas 0 – V przyszli do szkoły ubrani na czerwono, natomiast klasy VI – VIII na biało. O godzinie 11.00 wszyscy razem utworzyli żywą flagę Polski i zapozowali do pamiątkowego zdjęcia, a chwilę później, o godzinie 11.11, odśpiewali wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły hymn państwowy. 

Dla całej społeczności szkolnej była to niezapomniana, żywa lekcja patriotyzmu i historii. Przypomnieliśmy sobie najpiękniejsze pieśni i piosenki, w których, jak w lustrze, odbiły się losy polskiego narodu, a biało – czerwone kolory, w które przybrała się nasza szkoła w dzień poprzedzający Święto Niepodległości, wzruszyły niejednego dorosłego, który miał szczęście być świadkiem tego niecodziennego widoku. 

Beata Słowik

Skip to content