Białobrzegi

W Starostwie Powiatowym w Białobrzegach zainaugurowano realizację przebudowy dróg powiatowych na terenie gmin Stara Błotnica, Radzanów, Białobrzegi, Promna i Wyśmierzyce.

Parlamentarzyści wzięli udział w inauguracji inwestycji za ponad 15 milionów zł

Przy udziale przedstawicieli parlamentu, władz samorządowych oraz lokalnej społeczności oddano do użytku przebudowaną drogę powiatową w gminie Stara Błotnica.

Konferencją prasową i podpisaniem symbolicznego czeku w Starostwie Powiatowym w Białobrzegach zainaugurowano realizację przebudowy dróg powiatowych na terenie gmin Stara Błotnica, Radzanów, Białobrzegi, Promna i Wyśmierzyce. Prace drogowe już trwają. 

Podczas inauguracji byli obecni przedstawiciele Zarządu Powiatu Białobrzeskiego na czele ze starostą Sylwestrem Korgulem, który powitał przybyłych gości: marszałka Stanisława Karczewskiego, posłów Dariusza Bąka i Andrzeja Kosztowniaka oraz burmistrzów i wójtów z terenu powiatu białobrzeskiego.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby dziś móc zainaugurować realizację tej historycznej inwestycji. Zakres prac i koszt są rekordowe. W ramach jednej inwestycji przebudujemy ponad 18 kilometrów dróg i wybudujemy 6 kilometrów chodników. Dziękuję Parlamentarzystom za wsparcie inicjatywy, a burmistrzom, wójtom i radnym Rad Gmin za zagwarantowanie 50 procent wartości wkładu własnego. Bardzo doceniam tę współpracę i jestem bardzo wdzięczny – mówił starosta Sylwester Korgul.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, zostaną przebudowane następujące odcinki dróg: Białobrzegi – Sucha – Stawiszyn – Branica (wraz z budową ciągu pieszo rowerowego), Stara Błotnica – Kadłubska Wola – Młodynie Górne oraz Wyśmierzyce – Paprotno. Wybudowany zostanie także chodnik w miejscowości Broniszew.

Inwestycje zostaną zrealizowane w latach 2022 – 2023. Całość prac będzie kosztować 15,3 miliona złotych, a aż 93 procent tej kwoty to dotacja rządowa. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny powiatu białobrzeskiego i samorządów miast i gmin: Białobrzegi, Promna, Radzanów, Wyśmierzyce i Stara Błotnica. Wykonawcą kompleksowej przebudowy została wybrana w przetargu firma Zyko-Dróg z Radomia.

Drogi zmieniają swoje oblicze 

Trwają również powiatowe inwestycje na terenie gminy Promna. Na ukończeniu są prace w miejscowości Stanisławów, gdzie zakończyła się budowa chodnika, a wkrótce zostaną ułożone kolejne warstwy asfaltu na jezdni. Inwestycja jest finansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz budżetów powiatu białobrzeskiego i gminy Promna.

Z kolei w miejscowości Broniszew w ramach Programu Inwestycji Strategicznych powstanie chodnik wzdłuż całej miejscowości. – To pierwsze zadanie, które rozpoczynamy w ramach rekordowego zadania inwestycyjnego. Cieszę się, że wspólnie z radnym Leszkiem Gałkowskim udaje się merytorycznie współpracować i realnie zmieniać kolejne miejscowości w gminie Promna. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tych dwóch inwestycji – podsumowuje starosta Korgul.

 

Trwają prace na drodze powiatowej w gminie Promna, sfinansowane ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz budżetów powiatu i gminy.

Otwarcie drogi w gminie Stara Błotnica

O tym, że współpraca rządu i samorządów przynosi wymierne efekty mogli przekonać się niedawno mieszkańcy gminy Stara Błotnica. Przy udziale przedstawicieli Parlamentu, władz samorządowych oraz lokalnej społeczności oddano do użytku przebudowaną drogę powiatową Chruściechów – Jakubów – Pierzchnia.

Przebudowano tam blisko trzy kilometry drogi, która na całym odcinku zyskała nową podbudowę i została poszerzona do 5,5 metra. Wzdłuż drogi wykarczowano drzewa i krzewy. Wykonano odwodnienie jezdni i zjazdy do posesji. Powstało tez wyniesione przejście dla pieszych, które zostało oświetlone lampami solarnymi. W uroczystości wzięli udział marszałek Stanisław Karczewski, minister Marek Suski, posłowie Anna Kwiecień, Dariusz Bąk i Andrzej Kosztowniak, a także starosta Sylwester Korgul, wicestarosta Bartłomiej Kowalczyk, członek Zarządu Powiatu Anna Dudkiewicz, wójt Marcin Kozdrach oraz przewodniczący Rady Gminy Roman Popowicz. Realizacja przebudowy była możliwa dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości ponad 1,66 miliona złotych.

Skip to content