Pamiętacie „Czarne Chmury” czy „Pana Wołodyjowskiego”? Seriale pełne pościgów, pojedynków, zajazdów, kuligów, uczt, spraw honorowych i zwad, które przecinało się ostrą szablą. Właśnie w takim klimacie jest osadzony nowy serial historyczny na podstawie bestsellerowej powieści Jacka Komudy w reżyserii Macieja Jurewicza, który pracował m.in. przy znanej polskiej grze „Wiedźmin”. Pokaz premierowego odcinka miał miejsce w Lipsku.
W czasach największej świetności Rzeczpospolita Obojga Narodów, rozciągała się od szarych fal Bałtyku na północy, aż po bezkresne przestrzenie Dzikich Pól nad dolnym Dnieprem. Akcja filmu jest osadzona w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, czyli początkach XVII wieku na terenie Podkarpacia, na włościach starosty łańcuckiego Stanisława Stadnickiego, zwanego „Diabłem”.
Premiera odbyła się w Lipskim Centrum Kultury. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży, jak i osób dorosłych. Starosta lipski Sławomir Śmieciuch podziękował autorowi oraz odtwórcom filmowych ról za pomysł, zaangażowanie i współpracę podczas organizacji wydarzenia.
Autor książki i scenariusza Jacek Komuda, osobiście uczestniczył w lipskiej prezentacji filmu wraz z odtwórcami wielu ról. Wśród nich byli mieszkańcy powiatu lipskiego, czyli Adam Greś i żona Katarzyna wraz z dziećmi. Jako miłośnicy historii oręża polskiego z XVII wieku, tworzą grupę rekonstrukcji historycznej pod nazwą „Korpus Artylerii Wojewody Podolskiego Marcina Kazanowskiego”. Odtwarzają artylerię nadworną rodu Kazanowskich. Ich siedziba znajduje się w Ciepielowie, czyli dawnych dobrach rodowych Marcina Kazanowskiego.
W zaprezentowanym w Lipsku pierwszym odcinku zobaczymy wędrówkę pielgrzymów do świętego miejsca, które odgrywa cerkiew w Piątkowej na Pogórzu Przemyskim. Przed cerkwią najeżdżają ich ludzie starosty Stadnickiego, z żądaniem zapłacenia bakszyszu. W ich obronie staje pokutnik Gadeon (w tej roli Radosław Pazura), który szybko rozprawia się on z napastnikami. Aby pochwycić Gadeona, starosta Stadnicki (Piotr Zawadzki) wynajmuje awanturnika i zagończyka Jacka Dydyńskiego (Mateusz Banasiuk). Ten wraz z braćmi wyrusza na poszukiwania pokutnika. W tym czasie Gadeon dociera do zaścianka Dwerniki, w którym mieszka urodziwa i harda panna Konstancja Dwernicka (Emilia Sulej).
45-minutowy odcinek „Diabła Łańcuckiego” powstał głównie za pieniądze darczyńców, zgromadzone podczas zbiórki internetowej przez Fundację Ułani Króla Jana. Obecnie producent rozmawia z Telewizją Polską nad dalszym finansowaniem projektu.