Za nami uroczyste otwarcie świetlicy gminnej w Walinach. Wydarzenie było organizowane przez mieszkańców Walin, którzy tłumnie przybyli, aby cieszyć się otwarciem obiektu. Czekali na tę chwilę blisko 30 lat. 

Kiedyś budynek ten został wybudowany przez mieszkańców Walin w tak zwanym czynie społecznym i przez wiele lat funkcjonował w nim klub rolnika, który pozytywnie kojarzył się starszym mieszkańcom. W 2019 roku zwrócili się z prośbą do wójt, Ewy Markowskiej-Bzduchy o pomoc w odzyskaniu nieruchomości, która kiedyś należała do mieszkańców. 
Staraniem pani wójt, za zgodą Rady Gminy nieruchomość została odkupiona od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w czerwcu 2020 roku. Obiekt był w dramatycznym stanie. Dość przebudowano dach budynku, następnie przystąpiono do opracowania dokumentacji projektowej na kompleksową modernizację budynku. Dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę instalacji gazowej była gotowa na lipiec 2021 r. Przeprowadzono postępowanie przetargowe i od października 2021 r. rozpoczęto kompleksową modernizację, z dawnego budynku pozostały jedynie fundamenty, ściany i wcześniej przebudowany dach, reszta została wykonana na nowo. Wykonano również zagospodarowanie terenu i piękny taras od południowej strony budynku. Obiekt zyskał piękną kolorową elewację, która przyciąga wzrok i cieszy oczy. Na koniec w części sali świetlicowej wyposażono pięknie aneks kuchenny w elegancką zabudowę oraz sprzęt kuchenny. W sali świetlicowej pojawiły się piękne stoły i krzesła. Zakupiono naczynia od łyżeczek po garnki i szklanki. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 776 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wójt gminy Wolanów – Ewa Markowska-Bzducha,  radny Mirosław Furczyński, sołtys wsi Janusz Budzik oraz Zbigniew Kacprzak radny poprzednich kadencji, a także kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Gminy Wolanów – Anna Wieteska. Proboszcz parafii ks. Emil Hebda poświęcił obiekt. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło radnych i pracowników gminy a rolę gospodarza pełnili mieszkańcy, którzy przygotowali wiele smakołyków w postaci ciast i sałatek na tę wyjątkową chwilę. Był również szampan i wspaniały tort wykonany przez jedną z Mieszkanek.  Wydarzeniu towarzyszyły  radość  i wzruszenie, Mieszkańcy znający obiekt nie kryli wzruszenia na widok tak pięknych wnętrz. Były wspomnienia dawnych imprez w „klubie rolnika” i te smutniejsze dotyczące jego dewastacji. Mieszkańcy już planują utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich z siedzibą w nowej świetlicy.

– Dzisiaj mogę powiedzieć z podniesioną głową, że w ciągu czterech lat zrobiliśmy więcej, niż planowaliśmy. W tym czasie gmina Wolanów na inwestycje przeznaczyła 33 miliony złotych, z czego pozyskano aż 28 milionów złotych środków zewnętrznych. Na wodociągi i kanalizację przeznaczono 4 miliony złotych, w sumie wybudowaliśmy 4 kilometry sieci wodociągowej i 2,3 kilometra kanalizacji. Kolejne 5 kilometrów sieci powstanie w 2023 roku. Z budżetu gminy dofinansowano również budowę 48 przydomowych oczyszczalni ścieków. Powstały także nowe drogi za około 13 milionów złotych oraz 5 kilometrów nowego oświetlenie ulicznego. W kluby seniora, świetlice, strażnice i ośrodek kultury zainwestowano od początku kadencji 5,8 miliona złotych. To wynik dobrej współpracy z radnymi. U nas nie ma koalicji czy opozycji. Wspólnie pracujemy na rzecz mieszkańców.

Ewa Markowska-Bzducha

wójt gminy Wolanów

Skip to content