Od końca października w „Galerii na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury można oglądać wystawę I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć”. 

Prace siedemnastu artystów z całego świata w niezwykle przejmujący sposób przedstawiają dawno już utracony w wyniku holocaustu świat społeczności żydowskiej. W Iłży w okresie międzywojennym, ale i w XIX wieku istniała bardzo silna i zintegrowana społeczność żydowska, a sama miejscowość była ośrodkiem wielokulturowym. Na wystawie zgromadzono prace artystów z USA, Kanady, Armenii, czy Bangladeszu oraz Polski. Przez cały czas trwania wystawa cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców jak i uczniów miejscowych szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica z Iłży.

– Cieszę się, że takie wydarzenie, o międzynarodowym zasięgu, ma miejsce w PIK. Dobrze też, że sięgamy do historii, bo Pamięć o niej jest bardziej ważna. W samej Iłży blisko połowę mieszkańców stanowili przed wojną Żydzi – mówił podczas wernisażu Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.

 Wystawie „Pamięć” towarzyszy dwujęzyczny (język polski i język angielski) katalog, który został wydany przez Powiatowy Instytut Kultury. Tuż po wernisażu zagrała „Orkiestra Galicja”. Cofnęliśmy się muzycznie do przedwojnia, a nawet do XIX wieku, do melodii polsko – żydowskich jakie grywano dawniej w naszym regionie, ale i dalej, na Wschodzie. Było niezwykle żywiołowo i energetycznie.

Idea I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” znalazła uznanie organizatorów 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i została wpisana na krótką listę wystaw towarzyszących Biennale. To ogromny zaszczyt dla tak młodej instytucji jaką jest PIK! Biennale jest przecież wydarzeniem odbywającym się od 1966 r., niezwykle prestiżowym, swoistą olimpiadą plakatu.

Skip to content