Sezon plenerowych wydarzeń kulturalno artystycznych rozpoczęliśmy już w maju. Spotkaliśmy się w „Ogrodzie z Historią” w Jedlni – Letnisku. Kilka dni później w Iłży w miejscu, gdzie wszystko jest poezją przemówił do nas Leśmian. Tuż przed wakacjami w Pionkach zainaugurowaliśmy kolejny sezon „Letniej sceny PIK”. Ale to nie wszystko… 

Powiatowy Instytut Kultury, który siedzibę stacjonarną ma w Iłży, wyruszył w artystyczny szlak po gminach powiatu radomskiego. W pierwszą podróż udaliśmy się do Jedlni – Letniska, gdzie przy ulicy Nadrzecznej 64 wspólnie z właścicielami: Grażyną Chrzanowską, Jerzym Chrzanowskim i Filipem Chrzanowskim zorganizowaliśmy „Ogród z Historią”. Początek był muzyczny a na scenie zaprezentował się „The Flying Jazz Band”. Później, co nie może dziwić było historycznie. Rozmawialiśmy, bowiem o ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego – Józefie Franczku ps. „Laluś”. Jego barwną ale przede wszystkim tragiczną postać przybliżyli Marcin Krzysztofik z Instytutu Pamięci Narodowej w Oddział w Lublinie oraz Krzysztof Busse z IPN Delegatura w Radomiu. Historycznie, patriotycznie i muzycznie w „Ogrodzie z Historią” spotykaliśmy się przez całe wakacje. W ostatniej tegorocznej odsłonie przy ulicy Nadrzecznej 64 zaprezentowaliśmy międzynarodowy koncert „Hej Sokoły”.

Innym bardzo istotnym miejscem naszych wspólnych artystycznych spotkań z mieszkańcami powiatu jest oczywiście Iłża. Mamy, więc blisko chociaż ze względu na ukształtowanie terenu pod górkę. „Malinowy” to miejsce gdzie wszystko jest poezją. Tam przed laty tworzył przecież Bolesław Leśmian. Teraz wspólnie z właścicielem Malinowego Chruśniaka Tadeuszem Bilskim i jego firmą LBB Papier stworzyliśmy niezwykłą przestrzeń dla poezji, muzyki i teatru. Co prawda, to miejsce zawsze tam było jednak my jako Powiatowy Instytut Kultury „tchnęliśmy duszę w tę kulturę”. Skoro „Malinowy” to tegoroczna inauguracja mogła przebiegać tylko i wyłącznie po śladach twórczości Leśmiana. Muzycznie przybliżył ją nam Adam Strug. Później na zaimprowizowanej scenie pojawili się nasi młodzi artyści z PIKteatru. Młodzi aktorzy na co dzień uczęszczają do powiatowych szkół średnich w Iłży: Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Gdy kończyliśmy malinowy sezon „zorza zgasła nad borem” a ostatnie rytmy wygrywał  zespół „Nie jest źle”.

Zapadający zmrok, całkiem spora scena, pełne nagłośnienie i oświetlenie to z kolei domena „Letniej sceny PIK” w Pionkach. Tam dzięki współpracy z właścicielem pizzerii „Da Vinci” Markiem Warchołem zorganizowaliśmy naszą wspólną muzyczną przystań. Wystartowaliśmy w ostatnim dniu roku szkolnego dwudziestego trzeciego czerwca. Licznie zgromadzonej publiczności swoje muzyczne i wokalne talenty w koncercie „Morza szum” zaprezentowała grupa „Sea Salt”. Później gdy w latynoskich rytmach zagrała grupa „Arte Ardiente” a także lokalny artysta Marcin Alot i Justyna Samuś bisom i tańcom nie było końca. Podsumowaniem muzycznego sezonu w Pionkach przy ulicy Mickiewicza 16 w koncercie „A mnie jest szkoda lata…” był występ niezwykle energetycznego duetu „Just In Case”.

Bardzo istotnym elementem naszych spotkań plenerowych jest festiwal „Ikony Wolności”. Nasze „Ikony” mają różne artystyczne oblicza. W Jedlni – Letnisko w ramach festiwalu rozmawialiśmy o legendarnym partyzancie z Gór Świętokrzyskich Janie Piwniku „Ponurym”. W Iłży zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne pisania ikon a w kościele pod wezwaniem Św. Ducha z koncertem „Panu śpiewajmy” wystąpił zespół „Armonia”. W Pelagowie uczciliśmy pamięć niezłomnego kapelana prawdy ks. Romana Kotlarza. Zorganizowaliśmy tam też koncert „Bóg – Honor – Ojczyzna”. „Ikonom Wolności” towarzyszą również dobrze znane już mieszkańcom powiatu wystawy plenerowe. Można je spotkać zarówno przy szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury jak i kościołach. Wystawy gościły, więc między innymi w Przytyku, Jastrzębi, Jedlińsku, czy Wolanowie.

Skip to content