W gminie Gózd zorganizowano I Powiatowy Konkurs Plastyczny „Autyzm w barwach wyobraźni”. To było wyjątkowe wydarzenia, a nadesłane prace zrobiły wrażenie na jury.
Kwiecień corocznie jest błękitnym miesiącem dla autyzmu. To była najlepsza okazja, aby zorganizować w szkole w Małęczynie wyjątkowy konkurs. To pierwsza taka impreza i z pewnością nie ostatnia. W sumie nadesłano 64 prace z sześciu szkół z terenu naszej gminy, a także ze szkoły PSP 29 z Radomia i Zespołu Szkół z Chwałowic. Finałowe rozstrzygnięcie w uroczysty sposób przeprowadzono we wtorek, 14 kwietnia w szkole w Małęczynie. Zanim nagrody trafiły do uczestników, odbył się krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów miejscowej szkoły.
– Autyzm to nie choroba. To specyficzny sposób postrzegania świata, komunikacji i interakcji społecznych, który towarzyszy osobie przez całe życie. Tego typu konkursy mają właśnie uświadomić wszystkim, że osoby z autyzmem żyją pośród nas i są bardzo wartościowe – mówi Katarzyna Krawczyk, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół (ZEAS) w Goździe.
Prace plastyczne nadsyłano w dwóch kategoriach wiekowych klasy 1-3 oraz klasy 4-6. Nagrody ufundował Urząd Gminy w Goździe. Wręczali je uczestnikom, Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd, wspomniana Katarzyna Krawczyk, a także Wojciech Nalberski, dyrektor szkoły w Małęczynie.
Wyniki konkursu:
Klasy 1-3
1. Tomasz Belka (ZSiP w Chwałowicach)
2. Jan Adamczyk (PSP w Kłonówku-Kolonii)
3. Julia Grzywacz (ZS w Goździe)
Klasy 4-6
1. Natalia Lipiec (PSP w Małęczynie)
2. Joanna Szymańska (PSP w Kuczkach-Kolonii)
3. Wiktoria Czerwińska (PSP w Podgórze)
Nagrody otrzymali też wyróżnieni i pozostali uczestnicy. Nagrodzono również uczniów w konkursie sensorycznym. Tutaj najlepsze prace wykonali:
1. Nikodem Molga
2. Alan Ostrowski
3. Liliana Dąbrowska
