W tym roku w powiecie przysuskim będziemy świadkami obchodów 50-lecia założenia jednego z klubów sportowych. Okrągłe pół wieku temu powstał klub sportowy „Blask”. Dokładnie 3 stycznia 1973 roku w odrzywolskim klubie „Ruch” zebrali się miejscowi pasjonaci futbolu, w efekcie czego założono Ludowy Zespół Sportowy, który jeszcze w tym samym dniu liczył 48 członków. Podczas obrad wyłoniono przewodniczącego i cały zarząd. Miesiąc później oficjalnie zarejestrowano LZS Odrzywół, dzięki czemu drużyna uzyskała prawo do przystąpienia do rozgrywek klasy C.

Pod koniec lipca, pół roku później, po wygranym meczu z Oskarem Przysucha (3:1) doszło do szczególnego zebrania zarządu. Posiedzenie zwieńczyło głosowanie nad oficjalną nazwą klubu. Zaproponowano kilka pozycji, między innymi „Sztorm”, „Niespodzianka” i „Odrzywolanka”. Jednak bezkonkurencyjny okazał się „Blask”, który trwa w Odrzywole do dzisiaj.

Odrzywolski klub z powodzeniem uczestniczył w rozgrywkach naszego regionu na przestrzeni lat. Starsi Odrzywolacy z sentymentem wspominają awans do okręgówki w połowie lat 80-tych, mecze z takimi markami jak Orzeł Wierzbica, LKS Białaczów czy Proch Pionki. Co warte odnotowania, w Blasku przez pewien czas funkcjonowała sekcja kolarska. Niestety, koniec ubiegłej ery okazał się również końcem Blasku Odrzywół. Jak się później okazało, tylko na pewien czas.

Warunki ekonomiczno-społeczne pod koniec ubiegłego wieku doprowadziły do zaprzestania działalności odrzywolskiego klubu sportowego w 1998 roku. Przez 17 lat miejscowość trwała w sportowym letargu kumulując w mieszkańcach pragnienie piłkarskich doznań. Rok 2015 spowodował upust emocji kiedy to reaktywowano działalność Blasku. Mimo braku odpowiedniej infrastruktury w Odrzywole na mecze przychodziło kilkaset osób, a część fanów prowadziła doping i tworzyła oprawy. Kibice jeździli również na wyjazdy, a piłkarze prawie od początku okazywali aspiracje do walki o wyższe cele.

W roku 2018 W Odrzywole oddano do użytku stadion z prawdziwego zdarzenia wraz z odnowionymi szatniami. Odrzywolski obiekt posiada 350 miejsc siedzących w tym sektor dla kibiców gości. Bez wahania można powiedzieć, że było to wkroczenie w nowy etap funkcjonowania Blasku.

Niewątpliwe największym sukcesem odrzywolskiego klubu po reaktywacji jest awans do wyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 2018/2019 Blask „zdemolował” radomską klasę B, wygrywając 20 z 24 ligowych meczów nie odnosząc żadnej porażki. Zespół z Odrzywołu zadomowił się w klasie A i występuje w niej do dnia dzisiejszego. Na początku 2023 roku doszło do zebrania zarządu Blasku, który zadecydował o dokonaniu szeregu zmian. Sam zarząd został rozszerzony do 11 osób, dokonano zmiany na stanowisku trenera oraz utworzono komitet, który pracuje nad organizacją obchodów z okazji 50-lecia założenia odrzywolskiego klubu sportowego. Już wiadomo, że kibice będą mogli nabyć kilka jubileuszowych gadżetów, sami piłkarze będą występować w okazjonalnych strojach, a w wakacje dojdzie do kilku wydarzeń w Odrzywole. Zainteresowani kibice będą informowani na bieżąco o wydarzeniach na stronie Blasku w mediach społecznościowych.

Rok 2023 będzie z pewnością wyjątkowym czasem dla społeczności związanej z odrzywolskim klubem.

Paweł Zając

Skip to content