Była uroczysta Msza święta, a także sesja Rady Powiatu i wyjątkowa gala, podsumowująca ćwierćwiecze

Jubileusz Powiatu obchodziliśmy już od kilku miesięcy podczas licznych imprez kulturalnych, sportowych czy też innych wydarzeń. W piątek, 17 listopada odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, podczas której został nadany sztandar Powiatu Radomskiego. W sobotę wieczorem odbyła się wyjątkowa gala, podczas której uhonorowaliśmy osoby, instytucje i firmy zasłużone dla powiatu. Współorganizatorem obchodów jubileuszu 25-lecia był Powiatowy Instytut Kultury.

Podczas piątkowych obchodów jubileuszowych, biskup ordynariusz radomski Marek Solarczyk poświęcił nowy sztandar Powiatu Radomskiego, który samorząd powiatowy posiada jako pierwszy w regionie. Potem radni i zaproszeni goście spotkali się w zmodernizowanym budynku Starostwa Powiatowego, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Prowadził ją Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu, który najpierw zaprezentował nowy sztandar Powiatu, a następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie. – Dziś byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia, doczekaliśmy się sztandaru, który poświęcił ksiądz biskup Marek Solarczyk. To dorobek sześciu kadencji naszego samorządu. Te wszystkie lata to bardzo wiele uchwał dyskusji, udział w głosowaniach. Mam ogromną przyjemność podziękować wszystkim radnym, byłym i obecnym, którzy dołożyli starań, aby nasz powiat wciąż się rozwijał – mówił przewodniczący Krzysztof Murawski.

Gwoździe w drzewcu

W drzewiec sztandaru zostały wbite jubileuszowe gwoździe pamiątkowe. Dokonali tego obecni i byli członkowie władz powiatu, a więc przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski oraz wiceprzewodniczący Teodozja Bień i Zdzisław Mroczkowski, a także starosta Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Kozera i pozostali członkowie Zarządu Powiatu: Ewa Tkaczyk, Roman Frąk i Zbigniew Dziubasik. W imieniu wcześniejszych starostów Zdzisława Kieszkowskiego, Tadeusza Osińskiego i Mirosława Ślifirczyka gwoździe wbili radni: Adam Gibała, Ireneusz Kumięga i Adam Siczek.

Kocham Powiat Radomski…

… i uwielbiam tu przebywać. Gratuluję staroście Waldemarowi Trelce. Widzimy jak przez 25 lat powiat wypiękniał, jak ludziom się tutaj dobrze żyje. To dzięki Wam i chylę czoła, że tutaj w Starostwie spotkają zawsze życzliwych pracowników. Życzę kolejnych wielu lat z sukcesami – mówiła poseł Anna Kwiecień.

– Nie ma lepszej szkoły życia jak samorząd. Ta tematyka, te wyzwania, niespodzianki, te wzloty i upadki, są wielkim dorobkiem każdego z nas, który otarł się o to środowisko. Bycie samorządowcem to wspaniała sprawa. Ktoś kiedyś powiedział, że to najlepsza praca jest wtedy, gdy robisz to, co kochasz i jeszcze ci za to płacą. Dziękuję przede wszystkim ludziom: wszystkim pracownikom, byłym, obecnym, a także tym, których już nie ma z nami. Dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy pomagają nam w rozwoju powiatu – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Prelekcja i wystawa

Na zakończenie krótką prelekcję na temat „Powiat Radomski – Dziedzictwo i Przyszłość” wygłosił dr Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Przekazał bardzo wiele ciekawostek, związanych z historią naszej małej Ojczyzny.

Na tyłach budynku starostwa odbyło się otwarcie wystawy plenerowej z okazji 25-lecia Powiatu Radomskiego. Można było zobaczyć zdjęcia najważniejszych inwestycji, wydarzeń, osób na przestrzeni ćwierćwiecza. Docelowo, nowa objazdowa wystawa, współtworzona przez Powiatowy Instytut Kultury, ma być dostępna we wszystkich gminach powiatu i pojawią się w niej kolejne elementy.

25 medali na 25-lecie

W sobotę drugą część obchodów 25-lecia powiatu została zorganizowana w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Była to znakomita okazja do uhonorowania osób i instytucji, które od lat współpracują z samorządem powiatowym i przyczyniły się do jego rozwoju.

Okolicznościowe medale 25-lecia, wybite specjalnie z okazji jubileuszu, otrzymali przede wszystkim starostowie poprzednich kadencji, Zdzisław Kieszkowski, Tadeusz Osiński i Mirosław Ślifirczyk. Żaden z nich nie mógł osobiście odebrać nagrody. Uhonorowano również poprzednich przewodniczących Rady Powiatu Radomskiego – Tadeusza Nowickiego, Zbigniewa Węgrzyna, Edwarda Kroka i Teresę Bartosiewicz.

Medale dla służb

Medale trafiły również do służb, które współpracują z samorządem powiatowym. Otrzymała go Komenda Miejska Policji w Radomiu (medal odebrał zastępca komendanta młodszy inspektor Grzegorz Michorek). Medal należy się wszystkim policjantkom i policjantom oraz pracownikom cywilnym tej formacji – za wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Drugi medal otrzymała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej  (odebrał go komendant starszy brygadier Bartosz Musiał). Medal został ofiarowany wszystkim strażakom, którzy niezależnie od okoliczności zawsze przybywają z pomocą, ratując mienie, zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu.

Medal otrzymały też Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu radomskiego (odebrał go prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Paweł Tuzinek). Strażacy – ochotnicy często są pierwsi na miejscu wielu zdarzeń, a ich odważne decyzje ratują ludzkie życie. Najczęściej robią to wszystko bezinteresownie. Medal dla Wojsk Obrony Terytorialnej odebrał Szef Oddziału Współpracy Cywilno-Wojskowej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej podpułkownik Łukasz Baranowski. Terytorialsi działają na terenie powiatu radomskiego dopiero od kilku lat, ale już wielokrotnie udowodnili, że ich dewiza „zawsze gotowi – zawsze blisko” jest prawdziwa.

Odebrali je również przedstawiciele firm i instytucji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju powiatu: Powiatowy Urząd Pracy, Budromost Starachowice, Spółka Strabag, Manex Bis, ośrodki kultury w Wierzbicy, Skaryszewie, Iłży, zespół Wolanianki. Jubileuszowy medel trzymali też byli pracownicy, którzy tworzyli historię starostwa: Marek Oleszczuk, Lucyna Dyduch, Włodzimierz Bojarski, Danuta Flont, Ryszard Grzywacz, Jadwiga Kosmala. Ponadto wręczono medale Radosławowi Mizerze, dziennikarzowi Radia Plus za wieloletnią współpracę i Pawłowi Łuk- Murawskiemu za propagowanie historii i kultury naszej małej Ojczyzny. Starosta Waldemar Trelka wręczył również nagrody jubileuszowe grupie 25 pracowników Starostwa Powiatowego i podległych mu jednostek.

Film na jubileusz

Goście wydarzenia obejrzeli też okolicznościowy film, przypominający historię Powiatu Radomskiego. Można go obejrzeć również na stronie internetowej: www.powiatradomski.pl. A gdzie jubileusz, tam nie brakowało życzeń, gratulacji i ciepłych słów. Osobiście gratulowali władzom powiatu radomskiego parlamentarzyści – posłowie Zbigniew Kuźmiuk, Marek Suski, Anna Kwiecień, czy też wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Zebrani mogli równeż spróbować okolicznościowego tortu i wpisać się do pamiątkowej księgi. Na deser odbył się przepiękny koncert Big Bandu Mundana pod kierownictwem Zbigniewa Bidzińskiego. Wraz z zespołem wystąpiły solistki: Maria Tabaczuk, Aleksandra Piwońska, Sylwia Sylwana i Magdalena „Buka” Boduła.

Skip to content