Powoli kończy się modernizacja oświetlenia na terenie całej gminy Gózd. Realizowane są obecnie prace na wielką skalę. Ponad 1300 sztuk lamp wymienionych zostanie na nowoczesne, ledowe, sterowane elektronicznie.

Prace idą w dobrym tempie i znaczącą większość już wymieniono. Nowe oświetlenie będzie bardzo wydajne, a przy tym oszczędne. Przypomnijmy, że umowa została podpisana w lipcu. Wartość tej inwestycji to około 3,1 miliona złotych, z czego 1,5 miliona władze gminy pozyskały z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, zaś brakującą kwotę uzupełni pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Trzeba podkreślić, że nie jest to jedyna inwestycja w roku 2022 związana z oświetleniem na terenie gminy Gózd. – Pozyskano potężne środki, a druga umowa dotyczy rozbudowy oświetlenia na terenie gminy Gózd, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w pierwszej edycji Polskiego Ładu, czyli 2 miliony złotych – podkreśla Paweł Dziewit, wójt gminy.

Mieszkańcy do tej pory narzekali, że niektóre miejsca w gminie są nieoświetlone i niebezpieczne po zmroku. Na innych oświetlenie po prostu w nocy wyłączano. Teraz nowoczesne lampy w godzinach nocnych na przykład od północy do godziny 3 nad  ranem będą miały słabsze natężenie, ale ciemno już nie będzie. Ma być za to oszczędnie, dzięki czemu sporo pieniędzy zostanie w kasie gminy.

– Ostatnie lata dla naszych samorządów są bardzo dobre. Bez wsparcia rządu Prawa i Sprawiedliwości nie moglibyśmy realizować tych inwestycji, dlatego chciałbym podziękować naszym parlamentarzystom, za zaangażowanie, bo dzięki temu możemy się rozwijać – zaznacza wójt gminy Paweł Dziewit.

Z kolei poseł Marek Suski nie ukrywał zadowolenia, że na terenie gminy Gózd powstanie nowe oświetlenie, a realizacją inwestycji zajmą się polskie firmy. Większość komponentów i instalacji też będzie polskich producentów.

– To ważne, bo chcemy wspierać przede wszystkim nasz polski rynek. Ta inwestycja to unowocześnienie, zmniejszenie kosztów, a przy tym zwiększenie natężenia oświetlenia na te tym terenie. Podziękowania dla wójta gminy, Pawła Dziewita, bo w ostatnim czasie to już kolejna inwestycja, która pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem – mówi poseł Marek Suski.

Gmina Gózd w ciągu ostatnich 3 lat pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ponad 10 milionów, a z dwóch edycji programu Polski Ład niespełna 17 milionów złotych.

Gózd
Skip to content