„Cząstką też zostanę w rozkwitłych jaśminach” – pisał w wierszu „Odejdę, przeminę” Jan Czarnecki. Wyjątkowa postać została utrwalona na kartach „PIKnotesu”, czyli publikacja Powiatowego Instytutu Kultury, która zawiera pełne nostalgii fotografie i wiersze zmarłego niedawno twórcy.

Przy sali zapełnionej do ostatniego miejsca wspominaliśmy zmarłego niedawno Jana Czarneckiego. Dzięki zarchiwizowanej audycji Radia Kielce „Znaki przemijania” Marii Bednarskiej z 1989 roku, przemówił do nas Jan Czarnecki, opowiadając o swoim życiu i twórczości. Wspominaliśmy, gdy na ekranie były wyświetlane jego archiwalne już zdjęcia. Ogromną rolę w utrwaleniu pamięci wykonał także Łukasz Smaga, który nie tylko ocalił kolekcję tysięcy zdjęć autorstwa Pana Jana, ale również ją zdigitalizował i tym samym zachował dla następnych pokoleń. Między innymi te fotografie mogliśmy dziś oglądać w magicznym fotoplastikonie.

Postać zmarłego niedawno Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Iłża wspominali również jego bliscy i znajomi.

– Dla mnie to człowiek drogi. Był takim niespiesznym wędrowcem z nieodłącznym aparatem fotograficznym w ręku. I przede wszystkim był dobrym człowiekiem – mówił o Janie Czarmeckim profesor Roch Sulima.

– Początkowo otrzymałem trzydzieści klisz. Później trafiła do mnie cała kolekcja. Obecnie zdigitalizowałem ponad 17 tysięcy zdjęć – opowiadał z kolei Łukasz Smaga, który ocalił ten piękny zbiór od zapomnienia.

Twórcę wspominał również między innymi Krzysztof Kozera, członek zarządu Powiatu Radomskiego: – Pana Jana doskonale pamiętam jako uczestnika konkursów literackich w ramach Dni Leśmianowskich, w których niejednokrotnie był nagradzany.

Jan Czarnecki zapisał się też w pamięci współpracowników ze szkoły w Chwałowicach: Mariana Orczykowskiego i Kazimierza Waska. – Pan Jan był profesjonalistą w każdej dziedzinie swojej działalności – podsumował wspomnieniowy cykl Kazimierz Wasek. O tym niezwykłym człowieku mówiła także Teresa Niewczas z Powiatowego Instytutu Kultury, która przez wiele lat współpracowała z panem Janem, gdy była dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży.

Jan Czarnecki (1930 – 2025) był pedagogiem, społecznikiem i poetą. Proste słowa i konstrukcje jego wierszy trafiają w punkt, doskonale oddając uczucia, zapisy chwili, a przez to poruszają czytelnika, odwołując się do jego własnych przeżyć, wspomnień. To naprawdę utwory uniwersalne, a poprzez to, jak w tytule jednego z wierszy, płyną ponad czasem.