11 czerwca Targowiskiem „Mój Rynek” w Magnuszewie zawładnęły Koła Gospodyń Wiejskich, a to za sprawą IV Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kozienickiego oraz Pikniku z Produktem Polskim w ramach konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”.

W tegorocznej edycji Przeglądu zaprezentowało się 13 Kół, które tradycyjnie wzięły udział w trzech konkursach obowiązkowych: na najładniejsze stoisko KGW, kulinarnym – „warzywno-owocowy zawrót głowy” oraz konkursie na najciekawszy występ artystyczny. 5-osobowe jury złożone z przedstawicieli gmin powiatu, współorganizatorów wydarzenia oraz zaproszonych gości, zdecydowało, iż pierwsze miejsce i bon o wartości 2000 zł otrzyma KGW „Basinowianki”w Basinowie, drugie miejsce i bon o wartości 1 500 zł trafił do KGW „Sarenki”w Sarnowie, natomiast trzecie miejsce i bon o wartości 1000 zł przyznano Członkiniom KGW w Brzózie. Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla: KGW w Sieciechowie, KGW „Babeczki w Trzebieniu” i KGW „Psarzanki” w Psarach. Fundatorem nagród głównych oraz trzech wyróżnień w konkursach obowiązkowych był Związek Gmin Ziemi Kozienickiej, natomiast nagrody za udział w konkursie dla pozostałych 7 Kół w wysokości 300 zł ufundowało Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”.

Organizatorami Przeglądu był Związek Gmin Ziemi Kozienickiej oraz Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”.

W Konkursie Kulinarnym „Bitwa Regionów” wzięło udział 7 KGW. Wszyscy uczestnicy przygotowali po jednej potrawie regionalnej, którą oceniała komisja konkursowa w składzie: restaurator Anna Rotuska – właścicielka i szefowa kuchni w Restauracji „Stara Kuźnia” w Magnuszewie, która znajduje się na szlaku Kulinarnym „Smaki ziemi Kozienickiej”, Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Zbigniew Sobieraj, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kozienicach Agnieszka Rzeszotek oraz Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kozienicach Zbigniew Sitkowski. Najwyżej ocenione zostało danie: „Schab pieczony po głowaczowsku w sosie borowikowym z babką ziemniaczaną i bukietem warzyw”, przygotowane przez KGW „Głowaczowianki” w Głowaczowie, które tym samym otrzymało nagrodę główną w wysokości 2000 zł, na drugim miejscu znalazło się KGW „Babeczki z pieprzem i solą” w Nowej Wsi, które otrzymało nagrodę w wysokości 1500 zł za danie: „Nowowiejska, chłopska strawa”. Trzecie miejsce komisja konkursowa przyznała KGW „Zakrzewianki” w Zakrzewie za zrazy z dziczyzny w sosie grzybowym – nagroda 1000 zł. Fundatorem nagród w Konkursie był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie.

Starosta Kozienicki Krzysztof Wolski wręczył pozostałym 3 Kołom wyróżnienia w postaci czeków na kwotę 500 zł.

Tego dnia obecni na wydarzeniu Posłowie na Sejm RP: Agnieszka Górska, Marek Suski, Dariusz Bąk, Senator RP Stanisław Karczewski, Europoseł Zbigniew Kuźmiuk przekazali przedstawicielom wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w kulinarnym spotkaniu, promesy dotyczące pomocy finansowej na działalność statutową KGW, dofinansowanych ze środków Budżetu Państwa.

W ramach części artystycznej spotkania przed zgromadzonymi zaprezentowali się m. in.: Zespół dziecięcy „Magnuszewskie Nutki”, Zespół „Słowiczanki” oraz Adrian Boryczka absolwent Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach w klasie akordeonu.

Wśród zgromadzonych na Targowisku gości obecni byli także Poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak, Wicestarosta Powiatu Kozienickiego Małgorzata Bebelska, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Kozienickiej, Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski, Wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała, wójtowie i przedstawiciele władz pozostałych Gmin Powiatu, Prezes Stowarzyszenia LGD „Puszcza Kozienicka” Irena Bielawska, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu i gmin powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zebrani mieszkańcy gminy Magnuszew i całego powiatu.

Organizatorem głównym „Bitwy Regionów” był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, współorganizatorem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Partnerami byli: Powiat Kozienicki, Gmina Magnuszew i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus.

Skip to content