W Iłży została otwarta pierwsza w powiecie radomskim etażerka, czyli zewnętrzny regał do bezpłatnej wymiany książek. Stanęła przed siedzibą PIK przy ul. Jakubowskiego 5, a otworzyli ją: starosta radomski Waldemar Trelka i dyrektor PIK Renata Metzger. Podobne biblioteczki stanęły w kolejnych miejscowościach. Projekt sfinansował Powiatowy Instytut Kultury.

Etażerki to plenerowe biblioteczki, z których każdy o dowolnej porze może pobrać książkę i zostawić w zamian swoją. Działają one bezpłatnie. Po przeczytaniu książki powinny być odniesione z powrotem do biblioteczek. W etażerce przeczytane już książki może umieszczać każdy. Korzystają z nich już mieszkańcy Skaryszewa, Zakrzewa, Wolanowa, Jedlińska, Gozdu i Wierzbicy. Ostatnia trafiła przed budynek Wydziału Geodezji starostwa przy ul. Granicznej 24. Po remoncie głównego budynku przy ul. Mazowieckiego 7, biblioteczka zostanie przeniesiona właśnie tam.

– Ten wspaniały projekt realizujemy po to, aby w naszym powiecie coraz więcej osób sięgało po książki – mówił wicestarosta radomski Krzysztof Kozera. Podczas otwarcia obecny był również Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu w Radomiu.

– W dobie XXI wieku słowo zanika i musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że nie tylko w formie elektronicznej, ale też w papierowej słowo ma ogromną wartość. Musimy pokazać następnemu pokoleniu, że czytanie rozwija – mówił Krzysztof Murawski.

Skip to content