– Żeby zdrowie było takie wspaniałe jak ten szpital to byłoby cudownie – wzdychał jeden z mieszkańców, który odwiedził w środę 18 października nowy, powiatowy szpital w Pionkach. Prawdziwe tłumy ciekawskich i szczęśliwych mieszkańców przyszły zobaczyć, jak wygląda nowoczesna placówka. Mogli skorzystać z darmowych badań podstawowych.

Na Dzień Otwarty nowego szpitala powiatowego przybyło wielu mieszkańców Pionek i okolic. Można było zrobić bezpłatne badania profilaktyczne: pomiar cukru we krwi, ciśnienia tętniczego i saturacji, były też prowadzone pomiary wagi i wzrostu w celu obliczenia BMI (wskaźnik masy ciała). Oprócz tego zorganizowano pokaz udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy z ochotą zwiedzili nowe pomieszczenia, zobaczyli pokoje lekarskie, sale chorych, pomieszczenia zabiegowe, nowe urządzenia używane w hydroterapii, czy też sale rehabilitacyjną.

– Jestem pod wrażeniem. Czekaliśmy wiele lat na taką placówkę. Ja sama do specjalistów musiałam jeździć do Radomia. Teraz już nie muszę. Tutaj mamy, na miejscu, gdzie jest profesjonalnie i nowocześnie – mówi pani Zofia, jedna z pacjentek.

-W poprzedniej kadencji planowano połączenie szpitala w Iłży ze szpitalem w Pionek, co ostatecznie oznaczałoby likwidację jednego z nich. Dziś wszyscy wiemy, że dobrze, iż do tego nie doszło. Podjęliśmy trudną, ale słuszną decyzję. Pionki mogą pochwalić się nowoczesną placówką – mówi Roman Frąk, członek zarządu Powiatu Radomskiego.

Zbigniew Dziubasik, pochodzący z Pionek radny Powiatu Radomskiego od wielu lat zabiegał o to, aby miasto doczekało się nowoczesnego szpitala.

– Cieszymy się, że udało się tego dokonać. Dziś szpital odwiedziło bardzo dużo ludzi. Sam jestem zaskoczony, że aż tak wielu. Rozmawiam z nimi i są bardzo szczęśliwi i wdzięczni – mówi radny Dziubasik.

Nowy szpital powiatowy w Pionkach

Cały kompleks szpitalny przy ul. Niepodległości 1 w Pionkach składa się z trzech budynków: jednopiętrowego pawilonu zabiegowego (oddział chirurgii, blok operacyjny, przychodnie specjalistyczne), dwupiętrowego pawilonu zachowawczego (oddziały wewnętrzny oraz rehabilitacji) oraz trzeciego, najstarszego, zmodernizowanego budynku dawnej chirurgii (mieszczą się tam administracja i laboratoria). Całkowity koszt budowy od podstaw szpitala w Pionkach to ponad 76,6 milionów złotych, z czego blisko 45 milionów pochodziło z budżetu państwa oraz funduszy celowych, a ponad 31 milionów z budżetu Powiatu Radomskiego. Wyposażenie szpitala oraz zakupy nowoczesnego sprzętu to kolejne kilkanaście milionów złotych, z czego znaczna część pochodzi z budżetu państwa. Dodatkowo 12 milionów złotych z budżetu powiatu pomogło w oddłużeniu placówki. Łącznie cały projekt szpitala w Pionkach ma kosztować blisko 120 milionów złotych.

Skip to content