Polska jest jedna – my jesteśmy jej integralną częścią. To jeden z głównych imperatywów rządu polskiego urzeczywistniany w codziennej pracy. Realizowany program zrównoważonego rozwoju Polski wyraża się w tysiącach inwestycji samorządowych prowadzonych wszędzie w Polsce i wielkich programach społecznych wspierających funkcjonowanie Polaków i przybliżanie idei narodowej solidarności realizowanej w imię sprawiedliwego rozwoju społecznego. W skali naszego powiatu i musi to wybrzmieć bardzo wyraźnie – zrealizowaliśmy w ostatnich latach i realizujemy obecnie programy wsparcia społecznego i inwestycje w wysokości ok. 600 mln zł. Żaden polski rząd wcześniej nie rozumiał najważniejszego, że my mieszkańcy wsi, małych miast i miasteczek byliśmy, jesteśmy i będziemy równoprawnymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i razem ze wszystkimi tworzymy przyszłość Polski dla przyszłych pokoleń. Na naszych oczach na lepsze zmienia się Polska lokalna, a wraz z nią na lepsze zmienia się jakość naszego życia. – Marian Niemirski, starosta przysuski

Uroczysta msza święta zainaugurowała tegoroczne obchody Święta Plonów. Po wspólnej modlitwie w intencji rolników, poczty sztandarowe, delegacje wszystkich gmin z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście, licznie zgromadzeni mieszkańcy Odrzywołu, uformowali korowód dożynkowy przy kościele parafialnym i prowadzeni przez orkiestrę dętą przemaszerowali na boisko gminne, gdzie zostały przygotowane tegoroczne uroczystości. Po krótkim powitaniu głos zabrali gospodarze dożynek: wójt Marian Kmieciak i starosta Marian Niemirski.

– Dzisiaj jako starosta przysuski z serca dziękuję wszystkim, za to, że potraficie sprawić, że ziemia polska żywi polski naród. Dziękuję za twardą, ciężką codzienną pracę, która nie zawsze daję wymarzone efekty, ale której nie chcecie porzucić. Dziękuję za przechowywanie i kultywowanie ludowej tradycji i sztuki, dzięki której określamy prawo do własnego miejsca na ziemi. Dziękuję za mądrość, patriotyzm. Dziękuję  za największą wartość –  za chleb, który dajecie narodowi. Niech Wam Bóg Błogosławi – powiedział starosta Marian Niemirski.

Na scenie pojawili się parlamentarzyści, którzy kolejno składali życzenia i podziękowania za rolniczy trud. Głos zabierali: Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, senator Stanisław Karczewski, poseł Agnieszka Górska, poseł Anna Kwiecień, poseł Marek Suski, poseł Dariusz Bąk, poseł Andrzej Kosztowniak, poseł Radosław Fogiel. Po wystąpieniach parlamentarzystów starostowie dożynek Państwo Lucyna i Jacek Pawelcowie przekazali bochen chleba w ręce wójta i starosty, którzy zgodnie z tradycją podzielili się nim z przybyłymi na uroczystości. Po obrzędzie dzielenia chlebem rozpoczęła się część koncertowa, której największymi gwiazdami byli bracia Golcowie z zespołem.

Na scenie pojawili się wcześniej zespoły ludowe oraz: Kordian, Respekt i Classic. Uczestnicy dożynek mogli próbować lokalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich delegowanych na dożynki i finansowanych przez wójtów gmin z naszego powiatu. KGW Dębinianki na dożynki zaprosił wicestarosta Marek Kilianek. Imprezę zwieńczyły pokazy sztucznych ogni oraz dyskoteka pod gwiazdami. W szczytowym momencie przed sceną dożynkową bawiło się ok. 15 tysięcy osób.

Skip to content