Piknik historyczny pod takim właśnie hasłem odbył się w Jedlińsku 11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym w Jedlińsku przez ks. kan. Grzegorza Wójcika, proboszcza parafii Jedlińsk. Dalsza część obchodów odbyła się w Rynku, gdzie najpierw podniesiono flagę państwową, a następnie pod pomnikiem ku czci Żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Odbył się Apel Pamięci, a wójt Kamil Dziewierz wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Później rozpoczął się piknik historyczny, na którym można było zobaczyć broń, sprzęt i pojazdy wojskowe, użytkowane w polskiej armii, jak chociażby czołg Leopard 2. Wystąpiła także Orkiestra Wojskowa z Radomia, Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Jedlińsk oraz zespół Belfry, wykonujący pieśni i piosenki patriotyczne. Można było też oglądać wystawę radomskiej delegatury IPN pt. „Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Konspiracja niepodległościowa w regionie radomskim w latach 1939–1945”.

Wójt Kamil Dziewierz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Łukaszem Kurkiem oraz wiceprzewodniczącym Robertem Rędzią udali się pod krzyż przy ulicy Targowej, gdzie spoczywają żołnierze, którzy zginęli w bitwie pod Jedlińskiem w dniu 11 czerwca 1809 r., oddając cześć poległym. Następnie delegacja udała się do miejscowości Romanów, gdzie oddała hołd wydarzeniu, które miało miejsce w nocy z 23 na 24 kwietnia 1944 r. – zrzut broni przez angielski samolot Halifax.

Prawie 300 dzieci w wieku od 4 do 10 lat wzięło udział w Biegu Niepodległości o Puchar Wójta. Organizatorem zawodów było Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, a sędzią głównym Krystian Kilar, nauczyciel wychowania fizycznego z ZSP w Jedlińsku. Z kolei przewodniczący Łukasz Kurek czuwał nad prawidłowym przebiegiem startu do poszczególnych biegów.

Skip to content