Tegorocznym gospodarzem Dożynek Województwa Mazowieckiego, które odbyły się 27 sierpnia, było Miasto i Gmina Bieżuń w powiecie żuromińskim. Na święto plonów, które było również wydarzeniem Diecezji Płockiej, przybyły delegacje z wieńcami dożynkowymi z całego Mazowsza.

Formowanie korowodu dożynkowego odbyło się na placu wokół kościoła pw. Świętej Trójcy w Bieżuniu, gdzie oceniono wieńce w Mazowieckim Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego na boisko szkolne przy Zespole Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego odprawiono uroczystą mszę świętą. Uczestniczyły w niej władze Mazowsza, w tym marszałek Adam Struzik oraz radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Na scenie prezentowały się zespoły regionalne i znane w całej Polsce grupy muzyczne: Milano, Trubadurzy i Blue Cafe.

Podczas święta plonów podsumowano konkurs na najładniejszy wieniec. Powiat Lipski został w tej kategorii wyróżniony. Przewodniczącymi delegacji dożynkowej były wicestarosta Maria Węgrzecka oraz radna powiatu Aneta Zając. Przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiety razem w Pawliczce przygotowały piękny wieniec, a delegację uzupełniały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystkie grupy reprezentowały Pawliczkę w gminie Rzeczniów. Delegację tworzyli również starostowie dożynek wojewódzkich z gminy Ciepielów. Starościną była Joanna Zielińska-Stępień, właścicielka Stajni Wiosenny Wiatr w Wielgiem, liczącej 10 koni. Razem z mężem prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo rolne. Starosta Michał Miller to właściciel gospodarstwa w Gardzienicach Kolonii o powierzchni 50 hektarów, specjalizujące się w uprawach zbóż. Chleb dożynkowy przygotowała PiekarniaMarka Studniarza z Lipska, która rokrocznie wspiera delegację na dożynkach wojewódzkich. W organizacji grupy dożynkowej pomagała Beata Pietruszka, a  piękną oprawę muzyczną zapewniła Joanna Bojara.

Skip to content