Jakie niebezpieczeństwa czyhają na mieszkańców, gdzie jest najwięcej problemów, jak walczyć z wandalizmem? Takie pytania zadawano najczęściej podczas debaty jaka odbyła się w Goździe w powiecie radomskim.
Minął rok od momentu przywrócenia posterunku policji w Goździe. Z tej okazji w piątkowy wieczór w Domu Strażaka odbyła się Debata Społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie”. Policjanci zarówno z radomskiej Komendy Miejskiej, jak i posterunku w Goździe mogli opowiedzieć swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach. Cieszy na pewno statystyka, bo znacząco zmniejszyła się przestępczość na terenie gminy Gózd w porównaniu do lat poprzednich. To około 20 procent. Spadła liczba kradzieży z włamaniem, dużo mniej było wypadków drogowych, choć trzeba przyznać, że liczba kolizji pozostała mniej więcej na tym samym poziomie.
Dyskutowano na temat Krajowej Mapy Zagrożeń. Na podstawie informacji od samych mieszkańców tworzone są miejsca i kategorie zagrożeń. W roku 2024 mieszkańcy gminy Gózd najczęściej dzwonili na posterunek z informacjami o przekroczonych prędkościach. Telefony dotyczyły nie tylko drogi krajowej (Radom-Zwoleń), ale też odcinków gminnych, między innymi w Małęczynie. Ponadto mieszkańcy skarżyli się na nieprawidłowe parkowanie, akty wandalizmu, czy też spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Podczas debaty poruszano między innymi tematy infrastruktury drogowej. Między innymi wskazywano niebezpieczeństwo na drodze powiatowej w Drożankach, gdzie jest bardzo ciemno i brakuje pasów na jezdni, które oddzielałyby asfalt od pobocza. Rozmawiano w tej kwestii na temat korzystania z elementów odblaskowych, czy też spacerowania z latarką telefonu.
Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu opowiedzieli o schematach oszustw przeróżnych oszustw internetowych, telefonicznych, bankowych.
– Wiele osób daje się nabierać na fałszywe aukcje internetowe, odbiera telefony od fałszywych pracowników banku, czy też od podstawionego członka rodziny, aby wyłudzić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajemy się nabierać. Zanim damy komuś pieniądze upewnijmy się, że one trafią pod słuszny adres – mówili policjanci z radomskiej komendy.
W debacie uczestniczyli przedstawiciele władz gminy z wójtem Pawłem Dziewitem na czele, a także radnymi. Przybyli też przedstawiciele kilku jednostek OSP. Wnioski, pomysły i spostrzeżenia jakie padły podczas tego wieczoru, zostały zapisane i będą przeanalizowane. Kolejna debata odbędzie się za rok, aby sprawdzić jakie zagrożenia są mniejsze, jakie problemy występują najczęściej i co udało się zminimalizować. Wszystko po to, aby mieszkańcom żyło się bezpieczniej.