Wszystkie szkoły średnie w Pionkach oraz Iłży zostały wyposażone w wirtualne laboratoria chemiczne Empiriusz. Powiat Radomski jest jednym z pierwszych w Polsce i jednocześnie pierwszym w regionie radomskim samorządem, który wykorzystuje do nauki technologię VR (wirtualnej rzeczywistości).

Wirtualne laboratorium Empiriusz to pracownia chemiczna przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej. Można w niej wykonywać ponad 50 różnych doświadczeń, zgodnie z podstawą programową nauczania chemii w szkole średniej. Empriusza tworzy wysokiej klasy komputer wraz z dotykową tablicą multimedialną oraz profesjonalne gogle VR wraz z kontrolerami.

Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, wykonuje zadania związane z geometrią przestrzenną lub przeprowadza wybrane doświadczenie chemiczne zgodnie z instrukcją. Porusza się po realistycznie wyglądającej pracowni, sięga po probówki i odczynniki, przeprowadza reakcje, wyciąga z nich wnioski i uczy się poprzez wirtualne doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują przebieg działań w czasie rzeczywistym na tablicy interaktywnej.

Możliwości edukacyjne Empiriusza zademonstrował Nikodem Podsiadły, uczeń pionkowskiego CKZiU. – Kiedy założyłem gogle, znalazłem się w pracowni chemicznej, z menu wybrałem odpowiednie doświadczenie podszedłem do stołu, gdzie leżały wirtualne przedmioty i rozpocząłem kolejne czynności. Na pewno łatwiej wykonać to wirtualnie niż w prawdziwej pracowni – powiedział Nikodem.

– Szkoły Powiatu Radomskiego zmieniają się na plus za sprawą świetnej kadry pedagogicznej, która osiąga doskonałe rezultaty kształcenia, o czym świadczą wyniki egzaminów maturalnych: zdawalność matur w  liceach ogólnokształcących wyniosła średnio 95,4 procent, a w technikach 84,4 procent. Drugim elementem, który zadecydował o sukcesie jest stałe i konsekwentne wzmacnianie pozycji naszych szkół, unowocześnianie ich i wykonywanie inwestycji, które od wielu lat były tylko w sferze opowieści, jak hala sportowa w Pionkach.

Waldemar Trelka

starosta radomski

– Zaczynam 32 rok pracy w szkole, jestem też nauczycielką chemii, odnajduję się w tym zawodzie, ale to cudo, jakie otrzymaliśmy, jest po prostu niesamowite i daje nam wspaniałe możliwości. Przez lata pracowałam z próbówkami, a teraz wchodzę do pomieszczenia, gdzie mam w pełni wyposażone laboratorium, gdzie mogę wykonać dowolne doświadczenie chemiczne. To prawdziwa rewolucja. Gdyby nie realna pomoc władz powiatu, naszej szkoły nie byłoby stać na zakup takiego urządzenia.

Magdalena Wiśniewska

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach

Skip to content