Wielu mieszkańców w niedzielne popołudnie odwiedziło Ogrody Plebańskie przy kościele parafialnym w Jedlni w gminie Pionki. To właśnie tam odbywał się festyn rodzinny „Cud Miód”, organizowany przez Powiatowy Instytut Kultury i Powiat Radomski. Rozstrzygnęliśmy też trzecią, ostatnią w tym roku część konkursu kulinarnego „Smaki Powiatu”. Na scenie nie brakowało atrakcji.
– Trafiła nam się bardzo słodka niedziela i cieszę się, że dotarło tak wielu mieszkańców. Myślę, że kto dotarł na miejsce, ten nie narzekał, bo było smacznie i wesoło – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.
Na dobry początek wystąpiła miejscowa orkiestra dęta Boni Angeli, czyli Dobre Anioły, która od wielu lat jest prawdziwą muzyczną perełką Jedlni. Później scena niepodzielnie należała do wdzięcznego i urokliwego zespołu Cyraneczka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach.
Warto jeszcze zaznaczyć, że medal 25 lecia Powiatu Radomskiego z rąk starosty Waldemara Trelki otrzymał ksiądz Janusz Smerda, proboszcz parafii w Jedlni.
Porka prosto z serca
Niemalże jednocześnie zainaugurowany został konkurs „Smaki Powiatu”. Zdaniem jury, najlepszą potrawą była “porka z okrasą podawana z wiejskim mlekiem”, którą przyrządziły smacznie panie i panowie z KGiGW w Jaścach „Zgrana Ekipa J&K ” z gminy Pionki. Na drugim miejscu znalazły się „wuntrobioki” z KGW „Raz na ludowo” z gminy Jastrzębia, a na trzecim – „Kapuśniak (gagałuchy) z sosem kurkowym”. To pyszne danie przygotowały gospodynie z KGW w Grzmucinie z gminy Gózd.
– To są nasze smaki z dzieciństwa. Nasz powiat jest bardzo urozmaicony jeśli chodzi o kuchnię regionalną, dlatego mieliśmy trudną decyzję, aby wybrać główną nagrodę. Wszystko było pyszne – mówiła radna Ewa Tkaczyk, przewodnicząca jury.
Joanna Kozłowska z KGW w Jaścach przyznała, że receptą na sukces był fakt, że porka była gotowana… prosto z serca. – Smaczna porka z okrasą podawana z zimnym mlekiem od krowy. To musiało przekonać jury. Ale tajemnicą naszego sukcesu jest fakt, że my gotujemy z sercem. Wszystkie smaki i przepisy pochodzą z głębi nas – zaznaczała szefowa „Zgranej Ekipy J&K”.
Słodko i rytmicznie
Gdy jedni rozpoczęli kulinarne biesiadowanie degustując lokalne przysmaki, inni przemierzali historyczne puszczańskie szlaki na swych rowerach, uczestnicząc w „Anielskim rajdzie”, zorganizowanym przez Mobilne Muzeum Rowerów. Bardziej oficjalnie zrobiło się podczas wręczania nagrody „Angelus Regalis” (Królewski Anioł”), który przyznaje Stowarzyszenie Jedlnia i miejscowa parafia Św. Mikołaja. W tym roku te zaszczytne wyróżnienia powędrowały do profesora Marka Wierzbickiego, Sylwestra Dreli oraz Anny Winiarskiej.
Kolejne muzyczne akcenty podczas festynu „Cud Miód”, to grupa „Półborzanki” z Koła Gospodyń Wiejskich z Augustowa, kapela Henryka Giedyka, Koło Gospodyń Wiejskich „Raz na ludowo” z Lesiowa w gminie Jastrzębia, kapela Jana Tarnowskiego, zespół „Wrzosowianki”, zespół ludowy „Królewskie Źródła” oraz kapela Henryka Giedyka.
Z kolei „Słodki sąd” to przedstawienie teatralne na podstawie opracowania księdza Józefa Gackiego. Scenariusz napisał nieżyjący już pisarz i scenarzysta Wojciech Pestka oraz Jacek Gwizdała. Tym samym Jedlnia wróciła do swych miodowych korzenie i czasów króla Władysława Jagiełły, który wieś tę szczególnie umiłował i nadał jej specjalne przywileje.
Tańce z Guzowiankami
Na koniec na scenie pojawiły się Guzowianki i to było prawdziwe „smaczne granie”. Na dechach przy „miodowym oberku” zespołu Lukart tańczyli niemalże wszyscy i tak aż do zmroku.
Tego dnia Ogrody Plebańskie były pełne różnych wystawców i rękodzielników. Kulinaria, rzemiosło, czy produkty zrobione niemalże z „niczego” były nie tylko doskonałym uzupełnieniem festynu ale również wspaniałą atrakcją dla miłośników „kolorowych jarmarków”.
Organizatorami festynu “Cud Miód”, to obok Powiatowego Instytutu Kultury i Powiat Radomski, Urząd Gminy Pionki, Parafia św. Mikołaja w Jedlni i Stowarzyszenie“. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Waldemar Trelka – starosta radomski.