To będzie najnowocześniejsza placówka zdrowotna w regionie

Finał budowy nowego Szpitala Powiatowego w Pionkach coraz bliżej. Łączny koszt prac budowlanych drugiego pawilonu to ponad 40,2 miliona złotych, a przebudowy budynku dawnej chirurgii – ponad 12,6 miliona. Drugi i trzeci pawilon mają być gotowe we wrześniu.
Drugi pawilon szpitala, który jest już praktycznie gotowy, to duży, dwupiętrowy, nowoczesny budynek. Będą tam mieścić się oddziały wewnętrzne oraz rehabilitacji, a także pracownie specjalistyczne. Budynek został wyposażony w Odnawialne Źródła Energii, czyli fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Został już rozstrzygnięty przetarg na dostawę i montaż mebli, wkrótce potem zakupy sprzętu i wyposażenia medycznego. W drugim pawilonie mają być zainstalowane m.in. rezonans magnetyczny, artroskop i aparat rentgenowski, tak zwane ramię C.

Praktycznie gotowa jest też kotłownia, wyposażona w dwa niezależne od miejskiej sieci źródła energii. Przebudowany i zmodernizowany został również budynek dawnej apteki szpitalnej. Cały kompleks szpitalny otacza już nowe ogrodzenie, wkrótce będą instalowane bramy automatyczne.

Trwają odbiory branżowe

Obecnie trwają odbiory branżowe, m.in. sanepidu i straży pożarnej, potem obowiązkowe odbiory nadzoru budowlanego. Liczymy, że do końca maja budynek będzie gotowy do dalszego wyposażania oraz montażu sprzętu i urządzeń medycznych, co może potrwać przez całe wakacje. Równolegle trwają procedury związane z formalnym włączeniem całej placówki do systemu ochrony zdrowia. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca w tym zakresie dyrekcji szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Trzeci budynek we wrześniu

Przedstawiciele radomskiej firmy Arbud, która dała się poznać jako bardzo sprawny i fachowy wykonawca całego kompleksu szpitalnego, zapewniają, że do września będzie gotowy również trzeci, najstarszy budynek dawnej chirurgii. Mają tam mieścić się m.in. administracja szpitala oraz laboratoria i pracownie. Obecnie trwają tam intensywne prace modernizacyjne, powstał m.in. szyb windowy (przez pół wieku nie było tam windy), stawiane są nowe ścianki działowe, a także wykonywane posadzki oraz wszelkie instalacje.

– Przy tej okazji chcieliśmy ocalić przedwojenną elewację budynku, wykonaną z płytek ceramicznych, ale okazało się, że nie można ich wyczyścić bez pokruszenia. Dlatego w porozumieniu i za zgodą konserwatora zabytków, zastosowane zostanie inne rozwiązanie, a nowa elewacja będzie nawiązywać do starej strukturą – dodaje starosta radomski.

– Bardzo dziękuję pani dyrektor szpitala Bernardzie Dudek oraz kierownik technicznej pani Jolancie Oko za wiedzę, fachowość, zaangażowanie i wielkie serce, jakie włożyły w prowadzenie tej budowy. Bardzo duży wkład w powstanie tego nowoczesnego szpitala ma również radny powiatowy Zbigniew Dziubasik, który w zasadzie od 20 lat zabiegał o uratowanie i rozwój tej placówki. Cały zakres robót to blisko 80 milionów złotych, a ponad 60 procent to bezpośrednie wsparcie polskiego
rządu. Myślę, że wiarygodność jest kluczem do oceny działalności władz powiatu.

Waldemar Trelka

starosta radomski

Skip to content