W piątek, 19 maja w siedzibie Urzędu Gminy w Goździe została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, Markiem Baranem z firmy MarcBud. To ważna chwila dla naszej gminy, bo pozyskano potężne środki na realizację zadania. Obecni przy podpisaniu byli parlamentarzyści, minister Marek Suski, poseł Andrzej Kosztowniak, a także dziennikarze radomskich mediów.
Gmina Gózd pozyskała na ten cel 6 175 000 złotych z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Do tego wkład własny gminy to ponad 300 tysięcy złotych. W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany będzie system kanalizacji sanitarnej umożliwiający odbiór ścieków z posesji w miejscowości Kłonów i Kłonówek Kolonia. Dodatkowo wykonane będzie wpięcie do projektowanej kanalizacji w miejscowości Kuczki oraz transport ścieków do oczyszczalni w Goździe.

Jak mówi wykonawca, Marek Baran, orientacyjna długość przyłączy ciśnieniowych wyniesie około 2700 metrów bieżących na 120 sztuk. Prace zaczną się na początku czerwca i potrwają do listopada 2025 roku.

Dzięki programowi „Polski Ład” liczba inwestycji w ostatnich latach na terenie gminy Gózd znacznie wzrosła. Budżety małych gmin są napięte, więc jest to bardzo duża pomoc. Kanalizacja jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku i cieszę się, że powstaną kolejne kilometry – mówił minister Marek Suski, który wysoko ocenił operatywność gminy w kwestii pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz.

Cieszę się, że tu jestem, bo to wielki dzień dla mieszkańców gminy Gózd. Jako były samorządowiec gratuluję wójtowi i nie zdradzę żadnej prywaty, ale jest tutaj skuteczny gospodarz. Trzymam kciuki za kolejne projekty, bo robicie to dobrze, nie ma żadnych problemów w rozliczeniach – mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

W ostatnich latach władze gminy Gózd pozyskały aż 26 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (10,3 mln zł) oraz Rządowego Funduszu Polski Ład (16,1 mln zł)

– To jest bardzo duża, potężna inwestycja, która będzie realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. To już kolejne wsparcie z Polskiego Ładu dla naszej gminy. Ja tylko nadmienię, że kiedy zaczynaliśmy naszą kadencję w 2014 roku, mieliśmy skanalizowaną gminę w około 40 procentach. Na koniec 2022 roku liczba ta zwiekszyła się do blisko 80 procent. Łącznie z programów rządowych dla samorządów pozyskaliśmy już 26 milionów złotych, dzięki czemu nasza gmina może się dynamicznie rozwijać.

Paweł Dziewit

wójt gminy Gózd

Skip to content